• Boksery - nasza największa miłość!
img

Co warto wiedzieć o psie bokserze?

Najprawdopodobniej przodkiem boksera był starożytny pies bojowy typu molosa, którego krzyżowano z lżejszymi psami i bardziej ruchliwymi. Z krzyżówek tych powstały psy nazywane w Niemczech bullenbeisserami. Psy te dały początek dzisiejszym bokserom. Rasa ta jednak pojawiła się dopiero wraz z końcem XIX wieku, wskutek krzyżówki bullenbeissera z buldogiem. W 1895 roku po raz pierwszy zaprezentowano boksera na wystawie w Monachium. W trakcie pierwszej wojny światowej armia niemiecka wykorzystywała tego psa w działaniach wojennych. W 1925 roku boksera uznano już oficjalnie za psa użytkowego.

Bokser to pies o wesołej naturze i przyjacielskim usposobieniu. Charakteryzuje się ogromnym popędem do walki i obrony, a także lojalnością i bezgraniczną wiernością w stosunku do swego pana i pozostałych członków rodziny. Jest też nieustępliwy, odporny na silne bodźce akustyczne. Cechuje go wrodzona agresywność, nieprzekupność i niehałaśliwość. Jest bardzo przywiązany do swojego terytorium. Uwielbia też dzieci.

Bokser to pies użytkowy, którego wykorzystuje się do obrony oraz stróżowania. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Bokser potrafi bowiem pilnować swojego mienia jedynie w ciepłych okresach roku. Nie lubi on zima i nie jest przystosowany do takich warunków. Najlepszym środowiskiem dla boksera jest rodzina z dziećmi. Zwierzę to uwielbia najmłodszych domowników, bardzo chętnie się z nimi bawi i harcuje całymi godzinami. Jest ruchliwy i skłonny do zabawy z dzieckiem. Potrafi zjednać sobie sympatię wielu miłośników psów.

Należy dbać nie tylko o odpowiednie wychowanie boksera, lecz także o jego edukację, co doprowadzi do tego, że będzie psem wesołym, radosnym, przyjacielskim i lubiącym zabawę. Już w wieku szczenięcym powinniśmy zadbać o należyte wychowanie boksera. Należy zatem ustalić odpowiedni program wychowawczy, odpowiadający zarówno naszym potrzebom, jak i potrzebom psa. W harmonogramie jego zajęć należy uwzględnić przede wszystkim czas na zabawę, ale także na wypoczynek, czy też konkretne, regularnie wykonywane ćwiczenia.

Bokser nie wykazuje raczej agresji względem domowników, choć może zdarzyć się tak, że będzie on blokował nasze działania poprzez swój upór, zwłaszcza jeżeli nie odpowiada mu wykonanie przez nas jakiejś czynności. Bokser bardzo często próbuje postawić na swoje. Nie należy ulegać jego proszącym minom, lecz uczyć i wymagać. Podczas kontaktu z bokserem, szczególnie młodym, nie powinniśmy postępować zbyt surowo i brutalnie, ponieważ takie działania doprowadzą do zerwania więzi psychicznych, a skutkiem tego będzie zakończenie naszej dalszej współpracy z psem.

Zobacz również