• Boksery - nasza największa miłość!
img

Jak pielęgnować boksery?

Pielęgnacja bokserów jest niezwykle ważna, dlatego należy pamiętać o kilku niezwykle ważnych zasadach. Zacznijmy na samym początku od kąpieli. To ostateczny środek higieny, który ma poprawić wygląd boksera, a który stosuje się w przypadku mocnego zabrudzenia. Nie powinno się kąpać psa w wieku do dziewięciu miesięcy. Należy pamiętać o tym, że bokser wcale nie wymaga częstych kąpieli. Jeżeli kąpiemy boksera zbyt często, powoduje to odtłuszczenie włosa. Podczas kąpieli powinniśmy stosować odpowiednie szampony, polecane zwłaszcza przez lekarzy weterynarii. Podczas kąpieli powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby szampon nie dostał się przypadkiem do oczu i uszu. Po kąpieli powinniśmy dokładnie wytrzeć sierść psa, położyć go na legowisku i przykryć.

Kolejną ważną kwestią jest również odpowiednia pielęgnacja łap boksera. W okresie zimowym podczas opadów powinniśmy dokładnie czyścić jego łapy, zwłaszcza jeśli chodniki zostały wysypane środkami chemicznymi. Ostry lód natomiast może doprowadzić do okaleczenia skóry na opuszkach. Powinniśmy zatem dokładnie zabezpieczyć łapy psa i smarować je wazeliną kosmetyczną tuż przed wyjściem na spacer.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja oczu? Jeżeli zaobserwujemy nieznaczny przezroczysty wyciek, powinniśmy przetrzeć oczy w kierunku do środka, najlepiej za pomocą wody zwilżonej roztworem wody z kwasem bornym w stosunku 1:1. Jeżeli wydzielina ta jest jednak intensywna, biała lub żółtawa, należy zgłosić się wówczas do lekarza weterynarii i zastosować odpowiednie leczenie.

Niezwykle ważna jest również pielęgnacja uszu. Woszczyna, która wydziela się z uszu powoduje złogi, stany zapalne oraz uporczywe swędzenie. Powinniśmy uszy te przecierać watą zwilżoną niewielką ilością oliwy lekarskiej, a także 22% roztworem alkoholu etylowego lub preparatem wydanym przez lekarza weterynarii. Kiedy pies jest chory przechyla głowę i uporczywie zaczyna trzepać uszami. Zaobserwujemy wówczas, że wnętrze jego ucha jest różowo-czerewone. Jeżeli wydzielina jest intensywna i ma kolor brunatny, powinniśmy zgłosić się do weterynarza. Należy szczególnie pamiętać o tym, że nieleczone stany zapalne ucha mogą doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji i komplikacji zdrowotnych. Boksery to psy, które mają bardzo wrażliwe uszy, dlatego też nie powinniśmy bagatelizować nawet najmniejszej zmiany.

 

Zobacz również