Kasa w literaturze czyli książki o pieniądzach

0
257
Kasa w literaturze czyli książki o pieniądzach

O pieniądzach napisano już naprawdę wiele. Wiele osób starało się wytłumaczyć ogółowi zasady ich zarabiania, zasady dysponowania nimi i tak dalej. Udawało się to z lepszym lub gorszym skutkiem. W każdym bądź razie pieniądze są tworem bardzo plastycznym i tak naprawdę każdy z tych autorów, którzy do tej pory podejmowali się tego tematu, tak naprawdę miał rację. Pieniądze można wykorzystać na różne sposoby i to tylko od naszej inwencji zależy, jak je wykorzystamy.

Kto pisał o kasie i jakie są najlepsze pozycje z tej tematyki?

Przede wszystkim Bogaty ojciec biedny ojciec Roberta Kiyosakiego. Człowiek ten dorobił się fortuny, bo wiedział, jak trzeba pracować i na czym polega tak naprawdę zarabianie pieniędzy. Według niego to nie nasze zdolności, to nie nasze wykształcenie, to nie nasze umiejętności i tak dalej. To nastawienie naszego umysłu decyduje o tym, ile mamy. Jeżeli jesteśmy nastawieni na dużo pieniędzy i żyjemy tak, jakbyśmy je mieli, bo będziemy je mieć. Jeżeli natomiast sami siebie ściągamy w dół i sądzimy, że jest nam ciągle mało, to nic dziwnego, że będziemy mieć coraz mniej. Nastawienie umysłowe jest tutaj kwestią kluczową. Pieniądze kochają, kiedy odnosimy się do nich z szacunkiem. Kiedy doceniamy ich wagę. Kiedy ją natomiast umniejszamy, to jakoś tak dziwnym trafem nie chcą do nas przychodzić. Jako lekturę uzupełniającą do tego można by podać książkę Harva Ekherta pt. Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie. Harv doskonale rozprawia się w tej książce z tymi stereotypami, które rządzą naszymi finansami i mówi, że wszyscy ludzie, którzy dorobili się dużych pieniędzy, widzieli coś, co i my musimy poznać. Mieli po prostu mentalność bogacza i to musiało zaprowadzić ich do tego, że pieniądze same do nich przychodziły. W kwestii pieniędzy napisano wiele, ale tak naprawdę najważniejsze jest, żeby oddzielić ziarno od plew i wybierać te pozycje, które są motywujące, a nie te, które ściągają nas w dół i uczą tego, jak zarządzać bardzo niskimi kwotami.

Pachnace pieniadze

Mój znajomy, Treser Matrixa jakiś czas temu wymyślił sposób na to, żeby zmienić swoje podejście do pieniędzy. Ilekroć był w perfumerii, brał ze sobą paski, które wcześniej testował i wkładał je sobie do portfela. Portfel wypełniała piękna woń perfum i za każdym razem, kiedy go otworzył, do jego nozdrzy docierał przyjemny zapach. Miało to w pewien sposób wpłynąć na jego sytuację finansową, sprawić, żeby chętniej otwierał portfel i nie żałował pieniędzy. Chciał puszczać w świat piękne, pachnące pieniądze i ten swoisty rytuał rzeczywiście zaczął się w jego życiu sprawdzać, bowiem po jakimś czasie zauważył, że to zadziałało na poziomie podświadomym i rzeczywiście miał więcej pieniędzy.

Czy pieniadze sa zle czy dobre?

Pytanie zadane w tytule wpisu można by rozpatrywać dwojako. Jedna osoba powiedziałaby, że pieniądze są dobre, bo pozwalają nam kupić sobie tyle fajnych rzeczy i ciekawie żyć. Inna natomiast powiedziałaby, że nie, że pieniądze nie są fajne, bowiem przez nie dzieje się na świecie tyle złego. Okazuje się, że wszystko jest kwestią interpretacji, a w Twoim życiu jest tak, jak myślisz, że jest. Jeżeli uważasz, że pieniądze są złe, to będziesz miał z nimi same negatywne zdarzenia. Jeżeli przekonasz siebie, że są dobre, takie też będą. To, co widzimy, zawsze wynika z perspektywy patrzenia i rzeczywistość zawsze dopasowuje się do tego, jak postrzegamy świat. Pieniądze po prostu są, nie są ani dobre, ani złe, to my nadajemy im znaczenie tym, co o nich myślimy.