• Boksery - nasza największa miłość!
img

Na co może zachorować bokser? Część I

Bokser posiada pewną cechę rasową, a mianowicie wywiniętą na zewnątrz dolną powiekę. W kieszonce gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia, a także wydzielina łzowa i ropna. Poprzez drażnienie spojówek dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego. Psy krótkonose mają bardzo często problemy z oddychaniem, a wynika to przede wszystkim z ich nietypowej budowy małżowin nosowych. Rasy te charakteryzują bardzo często występujące choroby górnych dróg oddechowych oraz płuc.

Kolejną chorobą, która dotyczy bokserów, jest tak zwana dysplazja. Jest to choroba dziedziczna, która polega przede wszystkim na wrodzonym zniekształceniu stawu biodrowego. Na samym początku choroba ta jest niezauważalna. Z czasem pojawia się jednak kulawizna. Można zaobserwować wówczas, że pies coraz chętniej się pokłada i dochodzi także do zaniku mięśni pośladkowych. Chorobę tę charakteryzuje deformacja oraz spłycenie panewki stawu biodrowego. Zmienia się ponadto kształt główki kości udowej. Rozwój choroby może przyspieszyć zmuszanie młodego psa do nadmiernego wysiłku.

Inną, charakterystyczną dla tej rasy chorobą jest wnętrostwo. Jest to wada, którą wywołuje recesywny gen autosomalny. Gen ten występuje u samic oraz u samców, ale jego działanie można zaobserwować wyłącznie u psów. Nosicielem wnętrostwa jest suka.

U bokserów bardzo często występują także choroby skórne. Zmiany, które pojawiają się na skórze, może wywołać uczulenie, które towarzyszy między innymi chorobom bakteryjnyn, wirusowym, grzybicowym, czy pasożytniczym. W około 90% przypadków choroby skóry spowodowane sa brakiem odpowiednich składników pokarmowych. Z powody nieodpowiedniej gospodarki mineralnej oraz hormonalnej, zaburzeń trawienia oraz nieprawidłowego żywienia, zwiększyła się częstotliwość występowania nowotworowych chorób skórnych. W środowisku miejskim występuje alergiczne zapalenie skóry, które przybiera postać pokrzywki lub wyprysku. Do zewnętrznych objawów takich zapaleń zalicza się przede wszystkim bąble, wysięk oraz uczulenie.

Czynnikami, które wywołują alergię są przede wszystkim alergeny kontaktowe, polekowe, pokarmowe oraz zapachowe. Pochodzą one od pasożytów, kleszczy, pcheł, a także od użądleń pszczół, czy os. Prowadzą do obrzęku policzków i uszu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że alergeny te mogą doprowadzić nawet do śmierci psa. Warto także podkreślić, że choroby skóry mogą być również spowodowane osłabieniem funkcji nerek.

Boksery to zwierzęta skłonne do chorób nowotworowych. W przypadku suk choroby te atakują gruczoły mlekowe i macicę. Guz jąder z kolei występuje u bokserów powyżej 6 lat.

Zobacz również