• Boksery - nasza największa miłość!
img

Na co może zachorować bokser? Część II

Istnieje wiele chorób, na które może zachorować pies bokser. W pierwszej części artykułu opisywaliśmy choroby skórne, nowotworowe, wnętrostwo, czy dysplazję. W tej części artykułu ciąg dalszy chorób.

Glisty powodują chorobę znaną pod nazwą glistnicy. Tasiemiec psi oraz tasiemiec bąblowcowy żyją w jelicie cienkim i przyczyniają się do uszkodzenia błony śluzowej jelita, utrudniając tym samym przesuwanie się treści pokarmowej. Produkty przemiany materii tasiemców oddziałują na układ nerwowy i mogą się dostawać tak naprawdę do wszystkich narządów, a więc między innymi do mózgu. Ważne jest zatem wykonywanie odrobaczeń psów, a także badań kału na obecność pasożytów jelitowych. Pierwsze odrobaczenie szczeniąt powinno się odbyć w około 3-4 tygodniu, drugie w 5-6 tygodniu, a trzecie po ukończeniu 10 tygodnia życia.

Boksery cierpią także na zatrucia. Do zatruć dochodzi w wyniku zjedzenia pokarmu przygotowanego jako trutka i zawierającego środki chemiczne (szczególnie związku arsenu, talu, fosforu oraz pochodnych kumaryny). Zatrucia mogą powodować także bakterie pochodzące z konserw, ryb, i tym podobne.

Typowe są także schorzenia zatok około odbytowych. Można je podzielić na cztery, charakterystyczne grupy. Wyróżnia się zatem przeładowanie, zapalenie, ropne oraz nowotwory. Przeładowanie stanowi rezultat zmiany charakteru wydzieliny gruczołów zatok. Wydzieliny gruczołów około odbytowych to bardzo dobra pożywka dla bakterii, których działanie powoduje wystąpienie stanów zapalnych i ropnych. Wskutek podrażnienia skóry psy zaczynają lizać zatoki. Usunięcie chirurgiczne chorych zatok prowadzi do utraty tożsamości psa. Skutkuje to tym, że podczas spotkania i obwąchiwania się psy są wobec siebie obojętne.

Zobacz również