• Boksery - nasza największa miłość!
img

Pasja: boksery

Boksery to z całą pewnością pasja wielu miłośników zwierząt. Co powinniśmy wiedzieć o ich wychowaniu, pielęgnacji i temperamencie? Zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu. Znajdziesz tam wszelkie, niezbędne informacje. Prezentujemy informacje zebrane na podstawie wywiadu z Panią Iwoną Magdziarską, która jest właścicielką i założycielką hodowli Ewenement.

Na samym początku zapytaliśmy Panią Iwonę o to, kiedy zaczęła się jej przygoda z bokserami. Otóż pierwszy bokser pojawił się w życiu Pani Iwony jeszcze w 1969 roku. Był to pies rodowodowy, którego kupiła z zamiarem pokazywania na wystawach. Pani Iwona była wówczas nieletnia, więc za zgodą rodziców, dostała się do Związku Kynologicznego i pracowała tam społecznie przez dłuższy czas. Następnie odbyła kurs asystencki, a egzamin sędziowski zdała podczas stanu wojennego. Tak się zaczęła wieloletnia przygoda z bokserami. Obecnie Pani Iwona posiada aż trzy boksery.

Pani Iwona dostarczyła również informacji na temat pierwszych wzmianek związanych z tą rasą. Otóż, jak się okazuje, pierwsze wzmianki sięgają końca XIX wieku. W 1895 roku zarejestrowano pierwszego boksera. Jest to więc młoda rasa, która pochodzi od buldoga angielskiego, a także od bullenbeissera. Wzorzec rasy został ustanowiony w 1905 roku po raz pierwszy.

Bokser jest jedną z ras psów, która należy według klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej do grupy II. Zaliczono go do seksji psów molosowatych w typie mastifa. Jest to pies średniej wielkości, który łączy siłę z elegancją. Bokser jest dobrze umięśniony i ma suchą budowę. Należy do ras psów obrończych, towarzyszących i podlegających próbom pracy.

Hodowca profesjonalny to przede wszystkim taki, który zajmuje się hodowlą z olbrzymią pasją. Nie robi tego zatem wyłącznie dla zysku. Zwierzęta w hodowlach domowych rozwijają się bardzo dobrze i istnieje bardzo wiele dowodów na to. Mogą bowiem przechodzić etap psiej socjalizacji oraz socjalizacji z człowiekiem, ucząc się życia wśród ludzi.

Wiele osób pyta o to, czy bokser jest idealną rasą dla dzieci. Otóż należy stwierdzić, że pies ten , podobnie jak dzieci, uwielbia się bawić. Potrafi być doskonałym opiekunem i towarzyszem różnego rodzaju zabaw. Jak podkreśliła Pani Iwona, jest to pies bardzo delikatny i cierpliwy. Należy jednak uważać na zabawy z małymi dziećmi, ponieważ pies ten jest bardzo energiczny.

Pani Iwona sugeruje, aby do roku życia podawać bokserom karmę dla szczeniąt. Później natomiast zaleca stosowanie karmy dla psów młodych i aktywnych, mniej więcej do 3 roku życia, głównie z racji na fakt, że bokser jest psem długo dojrzewającym, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Zobacz również