Weselny Szczecin – wcale nie taki wesoły

0
264
Weselny Szczecin – wcale nie taki wesoły

Co roku spada liczba chętnych par do zawarcia związku małżeńskiego, wzrasta natomiast liczba rozwodów. Pomimo takich statystyk tematy związanie z organizacją ślubu wciąż cieszą się sporą popularnością. Dodatkowo ankiety badające zwyczaje Polaków podkreślają przywiązanie większości społeczeństwa do weselnych tradycji na każdym etapie planowania uroczystości.

Zamieszczone wyżej dane pochodzą ze statystyk z 2021 roku przygotowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Natomiast preferencje i zwyczaje par młodych już od kilku lat bada Grupa Portali Weselnych. To jedyne takie badanie mające na celu pomoc narzeczonym organizacji ślubu marzeń, czy w poszukiwaniu inspiracji. Aktualny sondaż pochodzi z marca 2022 roku, wzięło w nim udział ponad 400 osób z całego kraju.

Wysokie koszty ślubu

Wszyscy ankietowani ze Szczecina zadeklarowali, że to właśnie dzień ślubu jest dla tym najważniejszym wydarzeniem w życiu. Według badania większość narzeczonych potrzebuje od roku do dwóch lat na zorganizowanie idealnej uroczystości. Szczecinianie nie wyróżniają się również w kwestii wyboru terminu – najchętniej decydują się na jeden z letnich miesięcy z literę „r” w nazwie.

Szkoda, ponieważ zimowe ceremonie mają swój niepowtarzalny urok, zwłaszcza te odbywające się w okresie świąt bożego narodzenia. Organizacja ślubu zimą wiąże się również z mniejszymi wydatkami – komentuje Ewa Sztuczka z portalu filmy-wesele.pl.

Interesujące wyniki ankiety dotyczą ślubnego budżetu. Mieszkańcy z województwa zachodniopomorskiego przeznaczyli na uroczystość marzeń około 40-60 tys. złotych. To znacznie więcej, niż pary w innych regionach Polski. Poszczególne wydatki kształtują się następująco: suknia ślubna średnio 4 tys. złotych, oprawa muzyczna aż 4-6 tys. złotych, natomiast koszt fotografa, czy kamerzysty to 1-2 tys. złotych. Co ciekawe, opłaty dla księdza wynoszą najczęściej tylko 200 zł, co jest bardzo niską stawką w porównaniu do innych części kraju. Nie mniej jednak pary ze Szczecina podkreślają, że ceremonia udzielana w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego jest najważniejszym elementem tego wyjątkowego dnia.

Wesele w Szczecinie

Według wyników badania przyjęcia weselne w Szczecinie organizowane są najczęściej w restauracjach, domach weselnych, karczmach lub hotelach. Dużą popularnością cieszą się rozmaite atrakcje dla gości. Najpopularniejsze z nich to puszczanie lampionów, serwowanie dziczyzny i zabawa z fotobudką – istotne informacje na ten temat można znaleźć na stronie fotodziobak.pl. Ponadto w trakcie wesela nadal chętnie organizowane są popularne zabawy typu pociąg, czy kaczuszki.

Dla szczecinian ważną kwestią jest także zatrudnienie profesjonalnego fotografa i kamerzysty. Jedna z ulubionych usług oprócz reportażu to plener ślubny – w 60% przypadku ma miejsce w innym terminie niż ślub. Wzrasta również popularność zdjęć i filmów plenerowych z podróży poślubnej. Nowożeńcy zadeklarowali, że w poszukiwaniu odpowiedniego specjalisty kierują się w pierwszej kolejności estetyką portfolio oraz opiniami w sieci, a następnie ceną i atrakcyjnością oferty. Poszukując usługodawcy w internecie, warto odwiedzać tylko wiarygodne strony i serwisy (Szczecin – baza fotografów ślubnych). Z pewności zaoszczędzi to rozczarowań w przyszłości. Wyniki ankiety pokazały jednak, że takie podejście nie zawsze się sprawdza. Wprawdzie 60% badanych zadeklarowało zadowolenie ze swoich zdjęć, ale już tylko 40% z filmu.

Podsumowując, ankietowani ze Szczecina nie szczędzą pieniędzy na organizację przyjęcia marzeń, chociaż na samą ceremonię wydają zaskakująco niewiele. Dokładają natomiast wszelkich starań co do poszukiwań i wyboru najciekawszych atrakcji oraz specjalistów.