• Boksery - nasza największa miłość!
img

Wiadomości o bokserze

Jednym z opisów najpełniej oddających rasę boksera jest ten, stworzony przez Stephanie Abraham, która napisała książkę na temat bokserów. Opis ten brzmi: „Z nawiązką odda całą miłość i uwagę, którą mu poświęcisz, będzie Cię bronił, rozśmieszy w najbardziej pochmurny dzień, lecz gdy zechce najsłodszą miną wejdzie Ci na głowę. Jego lojalność Cię zadziwi, jego energia – wykończy, a jego poświęcenie Tobie będzie zawsze stałe”. Opis ten doskonale obrazuje usposobienie boksera. Psy te są bardzo wesołe i absorbujące zarazem. Nie są fałszywe, lecz zawsze skore do szczerej zabawy. Lubią przypodobać się swojemu Panu i doskonale dogadują się zarówno z człowiekiem, jak i z innym psem. Są też wylewne w uczuciach, energiczne i silne. Inne zwierzęta, zarówno małe, jak i duże, tolerują boksery, ale pod warunkiem, że są przyzwyczajone do ich towarzystwa już od wczesnego szczenięctwa.

Boksery to psy pojętne i inteligentne. Bardzo szybko można zatem nauczyć je wielu rzeczy. Warto jednak podkreślić, że od żmudnych ćwiczeń w terenie, z całą pewnością bardziej skore będą do poznawania świata, zawierania nowych znajomości, a czasem nawet do małych awantur. Człowiek powinien odpowiednio motywować je do nauki i powinna to być pozytywna motywacja, a więc przede wszystkim nagrody i pochwały. Nie należy natomiast stosować krzyku i kar.

Jeżeli marzymy o psie stróżującym, powinniśmy rozejrzeć się raczej za rasą bardziej w tym celu predysponowaną. Warto bowiem podkreślić, że boksery to psy, które źle znoszą skrajne temperatury. Nie należy ich zatem trzymać przez cały rok na zewnątrz. Przez swoją krótką i skąpą sierść nie mają odporności na niskie temperatury, a upały mogą skończyć się dla nich tragicznie.

Bokser to prawdziwy obrońca. Próg agresji tego zwierzaka jest wysoki, a więc trudno raczej sprowokować go do agresji, ale bardzo sprowokowany jest w stanie bronić swojego Pana lub samego siebie do upadłego. Pielęgnacja tych psów nie stanowi większego problemu. Sierść należy czesać jedynie raz w tygodniu, a kąpiel powinna odbywać się nie częściej niż raz w miesiącu. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że należy zadbać o przycinanie pazurów, aby nie doprowadzić do deformacji palców. Czyszczeniu wymagają także uszy i należy w tym celu używać specjalnych płynów, zwłaszcza w przypadku bokserów, które nie mają ciętych uszu. Jest to ważne dlatego, że ciepło i wilgoć stanowią bardzo dobre środowisko dla drobnoustrojów. Należy jednak zachować umiar, ponieważ zbyt częste zabiegi mogą wyrządzić krzywdę psu.

Zobacz również