Alergia pokarmowa u psa – co robić?

0
343
Alergia pokarmowa u psa – co robić?

Alergie dotykają nie tylko ludzi, ale także naszych czworonożnych przyjaciół. Psy wykazują reakcję na pylące rośliny, nadmiar kurzu w mieszkaniu, roztocza oraz nagłą zmianę karmy. Oto wskazówki, co robić, gdy zauważymy u nich niepokojące objawy, takie jak: uporczywe drapanie się, zmiany skórne, czy biegunka. Powyższe symptomy mogą być bowiem zwiastunem alergii pokarmowej.

Rodzaje alergii u psów

Uczulenia u psów dzielą się na wiele rodzajów, podobnie jak u ludzi. Wyróżniamy więc alergie:

  • wziewne;
  • skórne (np. alergiczne zapalenie skóry po ugryzieniu pchły);
  • pokarmowe.

Na przełomie wiosny i lata wiele roślin zaczyna pylić. Zwróćmy więc uwagę na to, czy nasz pies nie kicha i nie drapie się po powrocie ze spaceru. Może być to dla nas swoisty sygnał, że psiaka dopadła alergia wziewna. Alergeny po dostaniu się do organizmu przez drogi oddechowe wywołują, takie objawy jak: katar, zaczerwienienie oczu, zaróżowiona skóra na brzuchu i łapach.

Alergia skórna często związana jest z ugryzieniem przez pchły. Po zastosowaniu odpowiednich środków szybko znika. Gorzej, jeśli mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry. Najczęściej występuje ono u młodych psów do 4 roku życia. Niektóre czworonożne osobniki mocno reagują na kurz, roztocza, a nawet pleśń. W takim wypadku przez całe życie muszą przyjmować leki przepisane przez weterynarza.

Alergia pokarmowa u psa to jedno z najbardziej problematycznych schorzeń. U pupila może wystąpić rozwolnienie, zaparcia oraz łupież wywołujący świąd, a w konsekwencji drapanie się.

Jak radzić sobie z alergią pokarmową u psa?

To bardzo trudne zadanie. O ile alergię skórną i wziewną łatwo da się pokonać, najwięcej trudności przysparzają właśnie alergeny pokarmowe. Dlaczego? Ponieważ zwykle mija sporo czasu, zanim dojdziemy do tego, który składnik uczula nasze zwierzę. Choć wielu weterynarzy utrzymuje, że w tej sytuacji niezbędne są testy alergiczne, najpierw powinniśmy wypróbować tzw. dietę eliminacyjną. Psa należy odczulić karmą hipoalergiczną. Zalecana długość jej trwania to minimum 8 tygodni. Gdy objawy ustąpią, możemy podawać karmę psu przez resztę jego życia. Jeśli jednak tak się nie stanie, po 2 miesiącach konieczne jest przejście na inną karmę. Pies może być przecież uczulony na tłuszcze zwierzęce, których w suchym pokarmie niestety nie brakuje. Ostatecznością jest karma na bazie ziemniaków i owadów.

Modyfikacja psiej diety powinna następować stopniowo. Czworonoga warto wykąpać też w szamponie antyalergicznym dostępnym w każdym gabinecie weterynaryjnym. Jeśli zastanawiamy się nad domowymi sposobami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podać psu wapno, które ma działanie przeciwbakteryjne. Jego dawkowanie ustalmy jednak z lekarzem.