Co do kąpieli psa?

0
364
Co do kąpieli psa?

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w posiadaniu psa jest jego kąpiel. Czworonożni pupile człowieka w większości niezbyt dobrze znoszą ten rutynowy zabieg, niemniej ich właściciele muszą go wykonywać. Brudny pies o skołtunionej sierści to nie tylko bardzo duży wstyd dla jego posiadacza. To również zwierze narażone na wiele nieprzyjemności, takich jak pasożyty i infekcje. Jak więc dokonać takiej kąpieli, aby odegrała swoją rolę, a zwierzę zbytnio się przy niej nie zestresowało?

Szczegóły źródłem sukcesu w kąpieli

Po pierwsze, należy wybrać miejsce na kąpiel. Może to być dowolna lokalizacja, ważne jest aby pies nie stresował się w niej zbytnio. Samo moczenie w wodzie będzie dla niego już dostatecznie irytujące. Następnym krokiem jest wyczesanie pupila. Kołtuny, sierść zimowa i większe zabrudzenia muszą zostać z niego usunięte. To ułatwi następnie samo zadanie mycia. Jeżeli chodzi o wodę, powinna być letnia. Zbyt gorąca poparzy zwierzę, zimna zaś średnio zmyje zabrudzenia. Najważniejszą rzeczą jest tutaj szampon dla psa. Specjalnie dedykowany tym zwierzętom preparat posiada odpowiednie właściwości, zarówno w dziedzinie ochrony jak i przystosowania do skóry czworonoga. Istnieją ich różne warianty, można więc przebierać do woli. Inne szampony dla psa starszego, jeszcze inne dla szczeniaków. Są nawet specjalne preparaty chroniące od pcheł i na psy z długim futrem. Pamiętajmy też, aby preparat zostawić na jakiś czas na skórze zwierzęcia. Wtedy będzie lepiej działał. W trakcie kąpieli należy omijać psie uszy, ponieważ nalanie do nich wody grozi infekcją. Niejeden psiak stracił już słuch w wyniku zalania uszu. Musimy więc być ostrożni. Po całym zabiegu, można przystąpić do suszenia. Nie ma przeciwwskazań przed użyciem suszarki. Trzeba tylko palcami dokładnie rozczesywać psie futro. Dzięki strumieniom ciepłego powietrza zwierze wyschnie szybciej, nie będzie też narażone na utratę odporności w wyniku infekcji.

Wbrew pozorom psa nie należy kąpać zbyt często. Robienie tego aby zwierzak ładnie pachniał, jest błędem. Niszczymy tym samym jego naturalna florę bakteryjną na skórze i zmieniamy jej Ph. Może to niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia psiaka, tym bardziej jeżeli nie lubi tej czynności kosmetycznej. Najlepiej ograniczyć kąpiele do niezbędnego minimum, momentu kiedy jest on już bardzo brudny. Należy też pamiętać o szamponie dla psa. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór preparatów z których warto korzystać. Szczególnie interesujące mogą być te odstraszające pasożyty.