Generacja Millennium, pokolenie Y, Net Generation czy echo boomers – tak określa się osoby urodzone między 1979 a 1994 rokiem. Jak każde pokolenie hołdują pewnym specyficznym wartościom oraz kształtują zgodnie z nimi swoje życie. Ich dzieciństwo i dorastanie przypadło jednak na okres wielkiej transformacji ustrojowej oraz rozwoju mediów masowych. Przez te przełomowe zmiany są zupełnie innymi ludźmi, niż ich rodzice należący do generacji X. Styl życia, jaki prowadzą spędza poprzednikom sen z powiek, ale sami zainteresowani obstają przy swojej indywidualności i wyjątkowości. Czego naprawdę chcą od życia i czy rzeczywiście jest to aż tak nierozsądne?
Wolność i niezależność
Pokolenie X, a więc pokolenie konsumentów, do którego zaliczyć można dzisiejszych czterdziesto- i pięćdziesięciolatków, niewiele miało z wolności. Najpierw ograniczał ją komunizm, a po jego upadku i zakończeniu zimnej wojny, na własne życzenie stali się ofiarami konsumpcyjnego szaleństwa. Na kanwie tych doświadczeń wpajali swoim dzieciom, że powinny w życiu brać sprawy we własne ręce i doceniać fakt, że dorastają w wolnym kraju. Młodzi wzięli sobie to do serca. Igreki faktycznie bardzo cenią sobie wolność, chociaż rozumieją ją w szczególny sposób. Dla nich oznacza przede wszystkim brak ograniczeń, zwłaszcza zawodowych. Wybierają więc kariery wolnych strzelców, aby mieć elastyczny czas pracy i żyć własnym rytmem. Są panami swojego losu, więc nie akceptują zwierzchników oraz narzucania obowiązków. Często zmieniają swoje posady, a także biorą kilka prac na raz. Ponieważ wychowali się w erze Internetu, korzystają z jego dobrodziejstw i robią to w mistrzowski sposób.
Partnerstwo
Preferują je w większości stosunków międzyludzkich, formalnych oraz nieformalnych. Jeśli już mają do czynienia z szefem lub innym typem zwierzchnika, traktują go, jako kolegę po fachu, który ma szersze kompetencje. Można się od niego czegoś nauczyć, ale autorytetów lepiej szukać gdzie indziej. Igreki także do życia prywatnego wprowadziły zasadę partnerstwa. Związki tworzą w oparciu o zaufanie i przyjaźń. Coraz częściej unikają ślubnego kobierca, ale mimo to są w stanie utrzymać stałą więź z partnerem. Z czasem decydują się na dzieci, chociaż dzieje się to o wiele później niż u poprzedniego pokolenia.
Zmiany
Częste zmiany pracy, miejsca zamieszkania, zainteresowań i nawyków to dla Igreków żadna rewolucja. Raczej potrzeba mierzenia się z nowymi wyzwaniami oraz odkrywania możliwości, jakie kryje w sobie świat. Nie interesuje ich stały i osiadły tryb życia. Lubią podróże, lecz rzadko podróżują jak typowi turyści. Wolą sprawdzić, jak żyją ludzie w innych krajach i zobaczyć to, czego nie znajdą w przewodniku. Między innymi po to nie pracują na etacie, aby móc wyrwać się ze swojego miasta i na kilka tygodni lub miesięcy wyjechać w siną dal. Czasami pracodawcy (często z pokolenia X) im przez to nie ufają, traktują jako zuchwałych pracowników, którzy szybko rezygnują ze stanowisk, a nawet nie kończą zaczętych projektów.
Spełnienie
Pokolenie Y jest bardzo wykształcone i uzdolnione. Jego przedstawiciele postanowili jednak nie marnować własnego potencjału, w przeciwieństwie do wielu członków Generacji X. Ci ostatni często zajmują się rzeczami, za którymi nie przepadają. Mają monotonne zajęcia, niejednokrotnie niezwiązane ze swoim wykształceniem czy zainteresowaniami. Cenią jednak możliwość pracy na pełen etat. Stały dochód zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. Niestety bardzo szybko wypalają się zawodowo i psychicznie, bo sztywna praca „od – do” wpędza ich we frustrację. Igreki natomiast chcą się spełniać, nawet, jeśli mają przez to zarabiać mniej. Dlatego wielu z nich dosłownie gardzi pracą w korporacjach, która nie tylko ogranicza, ale też zabiera czas potrzebny na realizację hobby.
Życie chwilą
Planowanie emerytury, czy nawet przyszłorocznych wakacji to nie w stylu członków pokolenia Y. Dla nich liczy się „tu i teraz”. Starszym i bardziej doświadczonym osobom może się to wydawać nieprzemyślane, a nawet samolubne. Co z rodziną, dziećmi, spokojną oraz dostatnią przyszłością? Kiedyś takie właśnie były priorytety. Dziś młodzi wolą spędzać czas w gronie przyjaciół, bawić się i poznawać świat. Nie myślą o tym, co będzie za pięć czy dziesięć lat, bo wiedzą, że w każdych okolicznościach znajdą dla siebie miejsce. Lubią ułatwiać sobie życie. Nie oznacza to jednak, że są mało wartościowymi ludźmi. Przeciwnie, to bardzo kreatywne, odważne i inteligentne osoby, na których można polegać. Aby przetrwać w niełatwej rzeczywistości ponowoczesnej, wybrały po prostu inny styl życia.