Co utrudnia bezpieczną jazdę samochodem?

0
241
Co utrudnia bezpieczną jazdę samochodem?

W trakcie prowadzenia pojazdu jest wiele czynników, które mogą utrudniać bezpieczną jazdę. Rozproszenie uwagi wywołane rozmową przez telefon czy zbyt wysoką temperaturą w aucie może powodować opóźnienie reakcji kierowcy, a tym samym doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, zagrażających zarówno kierowcy, jak i jego pasażerom oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Poniżej przedstawimy kilka czynników, które mogą znacznie obniżać bezpieczeństwo na drodze.

Rozmowa przez telefon podczas jazdy

Prowadzenie rozmów przez telefon, nawet przy użyciu zestawu głośnomówiącego, porównywane jest do jazdy po spożyciu alkoholu. Poziom koncentracji ulega znacznemu obniżeniu, a czas reakcji wyraźnie się wydłuża. Dlatego warto ograniczyć rozmowy podczas jazdy do najbardziej niezbędnego minimum.

Intensywny pasażer

Należy również uważać na pasażerów, którzy swoją postawą zachęcają do łamania przepisów i tzw. brawurowej jazdy. Nie należy dać się zwieść zachętom mało odpowiedzialnych towarzyszy podróży. Pamiętaj, że to Ty decydujesz o sposobie jazdy, ponieważ to na Tobie spoczywa odpowiedzialność, zarówno za mało rozważnego pasażera, jak i innych ludzi na drodze.

Posiłki w trakcie jazdy

Spożywanie jedzenia podczas jazdy zmusza do odrywania rąk od kierownicy oraz odwraca uwagę kierowcy od wydarzeń na drodze. Nie warto ryzykować wypadkiem z tak błahego powodu. Jazda z pustym żołądkiem również nie poprawia komfortu jazdy, dlatego jeśli czujesz, że potrzebujesz coś zjeść – zdecyduj się na postój.

Odpowiednia temperatura również jest bardzo istotna. Zbyt wysoka – obniża koncentrację i wydłuża czas reakcji; natomiast zbyt niska może wpływać negatywnie na samopoczucie. Optymalna temperatura do jazdy samochodem to 20-25 stopni Celsjusza. Warto też unikać nawiewu bezpośrednio na oczy – może on powodować podrażnienia i w efekcie ograniczać widoczność.

Słuchanie muzyki podczas jazdy

Wydawać by się mogło, że słuchanie muzyki w samochodzie sprzyja koncentracji i pobudza w trakcie monotonnej jazdy. Należy jednak pamiętać, że zbyt głośna muzyka może zagłuszać sygnały z otoczenia. Ustawianie odpowiedniej stacji czy przedłużające się szukanie ulubionej płyty również nie sprzyjają skupieniu uwagi na tym, co dzieje się na drodze. Rozwiązaniem takich sytuacji może się stać system audio, sterowany za pomocą wielofunkcyjnej kierownicy.

Pamiętaj również o tym, aby wsiadając do auta, zawsze być wyspanym. Nie przesadzaj także z kawą – w dużych ilościach może mieć zupełnie odwrotne efekty. Pamiętaj o wygodnych butach i ubraniu – jazda w szpilkach lub niewygodnej marynarce może rozpraszać równie mocno, co rozmowy przez telefon czy zbyt głośna muzyka.