Znana jest na świecie od lat. W 2000 r p.n.e. korzystali z niej już mieszkańcy Mezopotamii, potem skradła serca Egipcjan, Rzymian i Greków. Dwa dzbanki z nasionami czarnuszki znaleziono nawet w grobowcu Tutenchamona. Podobno leczyła wszystko, oprócz śmierci. Jak to wygląda naprawdę? Jakie właściwości ma czarnuszka? Jak ją stosować i w jakiej formie?
Napar i olej z czarnuszki
Najczęściej stosuje się czarnuszkę w formie ziarenek. Można ją wtedy dodawać do sałatek, koziego sera czy twarożku, a nawet do pieczywa – bezpośrednio do ciasta lub jako posypkę. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do jogurtów oraz słodyczy. Należy jednak pamiętać, że ma gorzkawy i bardzo aromatyczny smak, do którego trzeba się po prostu przyzwyczaić.
Z nasion czarnuszki przygotowuje się napar, zalewając łyżkę zmielonych ziaren szklanką wody. Można ją także spożywać w formie oleju, najlepiej takiego tłoczonego na zimno i sprzedawanego w ciemnych buteleczkach. Zaleca się pić czarnuszkę 2 do 3 razy dziennie – 2 łyżki oleju i po 100 ml samego naparu.
Właściwości i zastosowanie czarnuszki
Ta niepozorna roślina o czarnych nasionach ma niezwykle szerokie zastosowanie. Działa korzystnie na układ nerwowy, oddechowy, wspomaga pracę układu odpornościowego, a nawet rozrodczego. Łagodzi objawy wszelkich alergii, a także astmy czy atopowego zapalenia skóry. Wpływa pozytywnie na stan skóry, włosów i paznokci. W dodatku praktycznie nie ma dla niej przeciwwskazań i skutków ubocznych. Muszą na nią jednak uważać natomiast kobiety w ciąży oraz osoby zmagające się z niskim ciśnieniem. Często nie jest też polecana dla małych dzieci.
Olej z czarnuszki stosowany bezpośrednio na skórę, łagodzi podrażnienia oraz mocno nawilża. Pomaga w leczeniu trądziku, egzemy czy innych chorób skóry. Jest idealny na poparzenia oraz przyspiesza gojenie się ran. Wmasowywany we włosy, zwiększa ich objętość i sprawia, że są przyjemne w dotyku. Wzmacnia również paznokcie, zmniejszając ich łamliwość.
Sam napar reguluje poziom cukru we krwi, zwiększa produkcję limfocytów oraz działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Badania pokazują również właściwości przeciwnowotworowe czarnuszki, zwłaszcza w przypadku nowotworu jelita grubego czy wątroby. Brak działań niepożądanych tej rośliny sprawia, że jest ona często stosowana jako wspomaganie standardowego leczenia.
Warto dołączyć ją do swojej diety. Wystarczą zaledwie dwie łyżki dziennie oleju, aby znacząco poprawić stan swojego zdrowia. A co ciekawe czarnuszka poprawia samopoczucie, relaksuje i ułatwia zasypianie.