Czekolada stanowi jeden z ulubionych produktów spożywczych Polaków – spożywamy ją w formie tabliczek czekolady, ale również jako dodatek do innych słodkości. Jednak czy wiemy wystarczająco dużo o tym produkcie? Czy jesteśmy w stanie wyróżnić czekolady bardziej i mniej wartościowe? Oto kilka wskazówek, jakie produkty wybierać, aby cieszyć się nie tylko smakiem, ale i zdrowiem!
Czekolada, a dokładniej ziarna kakaowca, przywędrowały do Europy wraz z odkryciem przez Kolumba Ameryki. Drzewa kakaowca porastały olbrzymie połacią Ameryki Środkowej oraz Południowej. Ich wartość znali tamtejsi Indianie, którzy z rozdrobionych nasion oraz innych dodatków (wanilii, chili, miodu, kukurydzy) tworzyli z nich chłodne napoje, wykorzystywane również podczas magicznych rytuałów. Napoje na bazie sproszkowanego kakaowca pobudzały, dodawały sił.
Minęło jednak sporo czasu, aż Europejczycy nauczyli się przyrządzać czekoladę i sporządzać z niej tabliczki – nastąpiło to dopiero w latach 20. XIX wieku. Współcześnie plantacje kakaowca prowadzi się również w Afryce.
Wybieraj produkty wartościowe!
Obecnie czekolada jest jednym z najbardziej pożądanych produktów importowanych, tuż obok kawy czy tytoniu. Wybierając konkretną czekoladę w sklepach spożywczych powinniśmy jednak bacznie czytać etykiety. W sklepach znajdziemy cztery rodzaje czekolad: gorzką, mleczną, deserową oraz białą.
Czekolada gorzka uznawana jest za najbardziej wartościowy produkt tej klasy – zawiera przynajmniej 70% produktów z miazgi kakaowej. Odznacza się głębokim, goryczkowym smakiem. Producenci często dodają do niej słodkie dodatki, takie jak żurawina, kawałki bakalii. Czekolada gorzka ceniona jest przez mistrzów cukiernictwa, jako produkt idealny do tworzenia polew czy trwałych figur czekoladowych.
W składzie czekolady mlecznej kakao nie przekracza 50%. Inne składniki to proszek mleczny oraz wanilia, która nadaje produktom wyjątkowego aromatu.
Czekolady deserowe zawierają nie mniej niż 50% produktów z miazgi kawowej. Są one często wykorzystywane do tworzenia pralin. W składzie czekolad białych znajdziemy do 33% masła kakaowego. Wielu kupujących w związku z tym jest zdania, że nie jest to produkt wartościowy.
Czekolada ceniona jest nie tylko jako gotowy produkt – nierzadko wykorzystywana jest do tworzenia polew na ciasta, ale także samych ciast (np. brownie). Warto pamiętać, że produkt ten jest wysokokaloryczny, przez co dostarcza sporo energii i może stanowić uzupełnienie diety sportowców wytrzymałościowych. W składzie wysokiej jakości czekolad znajdziemy wapń, magnez, potas, cynk, żelazo.