Czym jest terapia małżeńska?

0
274
Czym jest terapia małżeńska?

Podjęcie decyzji o poddaniu się terapii małżeńskiej nie należy do najłatwiejszych, choć to często jedyna droga do uratowania związku. Nie zawsze jednak spotkanie ze specjalistą jest najlepszym pomysłem. Czasem może dodatkowo pogorszyć już i tak złe relacje. Kiedy zdecydować się na terapię małżeńską i dokąd się udać? Poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Terapii małżeńskiej mówimy „nie”

Terapia małżeńska czy związkowa nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Oczywiście spotkanie ze specjalistą często może pomóc Wam przywrócić równowagę w związku, jednak czasem zdarza się, że terapia lub sama propozycja uczestniczenia w niej spotka się z ogromnym sprzeciwem ze strony jednego z małżonków – czasem nie okazanym wprost. Jeśli w Twoim związku tylko jedna osoba stara się naprawić zniszczoną relację, a druga pozostaje obojętna – lepiej zrezygnować z pomysłu terapii małżeńskiej. Będzie ona bowiem kolejnym okazaniem zainteresowania i przytłaczaniem partnera, a nic tak nie irytuje ludzi, jak stawianie ich w sytuacji, w której nie chcą być. Zazwyczaj w takim przypadku współmałżonek po prostu nie godzi się na podjęcie terapii. Jeśli jednak mimo wszystko uda Ci się namówić partnera na wizytę u terapeuty, spotkanie nie przyniesie żadnych efektów, bowiem sukces terapii tkwi w dobrej woli obu stron. W takim przypadku lepiej zdecydować się na indywidualne spotkanie ze specjalistą. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest nieinformowanie partnera o rozpoczętych konsultacjach i stopniowe wypracowywanie zmian we własnym zachowaniu, które mogą przynieść znaczne korzyści.

Terapii małżeńskiej mówimy „tak”

Terapia małżeńska (związkowa) dobrze sprawdzi się wówczas, gdy zarówno Ty, jak i Twój partner chcecie pracować nad poprawą relacji w Waszym związku. Dopiero wówczas będziecie w stanie skutecznie wypracowywać rozwiązanie problemów, które negatywnie wpływają na Waszą relację. Bardzo często głównym kłopotem par jest komunikacja. Wspólnie o wiele łatwiej będzie Wam pokonać tę przeszkodę.

Wybierając miejsce, do którego udacie się na terapię małżeńską, warto dokładnie przyjrzeć się doświadczeniu pracujących w nim terapeutów. Postaw na placówkę, specjalizującą się w terapii par.