Dieta odchudzająca – redukcyjna – czy dieta jest celem samym w sobie?

0
285
Dieta odchudzająca – redukcyjna – czy dieta jest celem samym w sobie?

Bardzo dużo mów się w ostatnim czasie o diecie redukcyjnej. Według wielu osób to doskonały, jednak niekoniecznie łatwy sposób na zrzucenie dodatkowych kilogramów. Czym jednak jest dieta redukcyjna i z czym się wiąże? Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, iż każda osoba posiada pewne zapotrzebowanie kaloryczne. Kalorie to nic innego jak energia dostarczana wraz z pożywieniem. W przypadku, gdy ich ilość jest większa, niż zapotrzebowanie oraz dostarczana regularnie, kalorie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. W celu przeciwdziałania tego rodzaju działaniu organizmu, należy obniżyć ilość przyjmowanych kalorii. Zdarza się jednak, iż w momencie, gdy dana osoba osiągnie zamierzony efekt, niestety, ale po pewnym czasie wraca do pierwotnej wagi. Dlaczego tak się jest?

Dieta, czyli nawyki żywieniowe

Każda osoba posiada jakąś dietę. Oznacza to, iż spożywa określone typy posiłków. Dieta jest nawykiem, czy rodzajem przyzwyczajenia na podstawie którego sporządza się listę zakupów, czy przygotowuje posiłki w określony, często ulubiony sposób. Dlatego chęć zrzucenia dodatkowych kilogramów nie powinno oznaczać zastosowania diety, ale zmiany nawyków żywieniowych. W tym celu należy przyjrzeć się sposobowi żywienia, a przede wszystkim artykułom, jakie spożywa się w ciągu dnia. Dla ludzkiego organizmu szkodliwa jest żywność wysoko przetworzona. Wszystko za sprawą dodatkowych środków, jak wzmacniacze smaku, czy substancje konserwujące, co sprawia, iż jedzenie tego typu rzeczy przekłada się na wzrost wagi. Zasada jest bardzo prosta, im mniejsza liczba składników w składzie danego produktu, tym jest on zdrowszy. Warto przyjrzeć się etykietom i skreślić z codziennej listy zakupów te produkty, które są przetworzone.

Samodzielne przygotowywanie posiłków

Liczenie kalorii bywa żmudne. Trzeba zwracać uwagę na to, co się spożywa oraz w jakich ilościach. Nie oznacza to od razu, że w drastyczny sposób trzeba ograniczyć jedzenie. Redukcja w diecie może oznaczać też skreślenie konkretnych produktów, czy też dań na rzecz zdrowszego jedzenia. Samodzielnie przygotowane posiłki wiążą się z większą kontrolą nad tym, co się spożywa. Co więcej dieta redukcyjna wcale nie oznacza bardzo dużego ograniczenia, czy jedzenia samych warzyw, jak może się wydawać. Zdrowa dieta powinna być zbilansowana, bogata w składniki odżywcze, takie jak węglowodany, białka, także witaminy i minerały. Dlatego drastyczne ograniczenie produktów i posiłków wcale nie musi być dobre dla organizmu, a wręcz przynieść negatywne skutki, w postaci ospałości, apatii, braku apetytu i energii.