Dieta przyszłej mamy, czyli czego nie jeść w ciąży

0
307
Dieta przyszłej mamy, czyli czego nie jeść w ciąży

Na pewno usłyszałaś od babci, teściowej czy życzliwej cioci, że w ciąży nie można jeść bardzo wielu rzeczy. Zaczynając od ostrych przypraw, poprzez niektóre warzywa i owoce, na egzotycznych produktach kończąc. To ma uczulać ciebie, coś innego – szkodzić dziecku, coś jeszcze innego – wywoływać przedwczesny poród lub sprawiać, że dziecko urodzi się łyse/rude/nadmiernie owłosione. Faktycznie, w ciąży nie wszystko można jeść, ale lista zabronionych produktów wcale nie jest tak długa! Badania jasno wskazują, że nie ma powodu, by ograniczać się za bardzo. Sprawdź, czego naprawdę nie powinno być w diecie przyszłej mamy.

Lista produktów zabronionych w ciąży

To oczywiste, że w ciąży należy jest zdrowe, zbilansowane posiłki. Ale to nie znaczy, że masz przerzucić się na jałowe zupy i mięso gotowane na parze. Tak naprawdę możesz jeść wszystko przygotowane tak, jak lubisz oraz doprawione tak, jak lubisz, zachowując przy tym rozsądek i biorąc pod uwagę zalecenia lekarza. Jest w zasadzie tylko kilka produktów, których w ciąży należy bezwzględnie unikać:

– alkohol,

– sery niepasteryzowane – to głównie sery pleśniowe, ale w Polsce zdecydowana większość jest pasteryzowana,

– niepasteryzowane mleko,

– surowe jajka,

– surowe mięso i ryby,

– owoce morza, zwłaszcza ostrygi.

Te produkty mogą mieć faktycznie istotny wpływ na rozwój płodu. Surowe produkty i niepasteryzowane mleko mogą zawierać Listerie – bakterie, które mogą powodować zapalenie mózgu u dziecka. Alkohol natomiast wpływa na rozwój wszystkich organów, nawet jego niewielka ilość może mieć istotny wpływ na rozwój płodu.

Czy w ciąży można pić kawę?

Bardzo wiele kobiet dowiadując się o ciąży, od razu odstawia kawę. Ale nie jest to wcale takie konieczne. Owszem kawa, podobnie zresztą jak herbata, zawiera kofeinę. Jednak badania wykazują, że przez łożysko do dziecka dostaje się tylko niewielka ilość wypijanej kofeiny. Za bezpieczną dawkę w ciąży uznaje się 200-300 mg, a to oznacza, że możesz wypić nawet 2-3 filiżanki kawy dziennie. Nie trzeba więc całkowicie z niej rezygnować, wystarczy tylko nieco to ograniczyć.

Produkty, które mogą uczulić dziecko

Dawniej zalecano ograniczanie produktów, które mogą mieć działanie uczulające, jak grzyby czy truskawki. Obecnie jednak przyjmuje się, że właśnie dlatego, że to produkty alergizujące, należy je jeść zarówno w czasie ciąży, jak i podczas karmienia piersią! Podobnie nabiał, maliny czy orzechy. Wszystkie te produkty są bardzo zdrowe, a ograniczanie ich podczas ciąży może właśnie spowodować, że dziecko w przyszłości będzie na nie uczulone.