Higiena jamy ustnej u dziecka

0
320

Pierwszy ząbek to ogromna radość dla rodziców . Jednak gdy w buzi dziecka pokazują się kolejne ząbki natychmiast należy pomyśleć o odpowiedniej higienie. Pamiętajmy o tym, że gdy mamy dziecko to nie ma już czasu na anonse towarzyskie. Lepiej róbmy zdjęcia swoich dzieci. Dziecko powinno być przyzwyczajane do mycia ząbków od samego początku.

Tak samo jak kobieta w ciąży szczególnie powinna dbać o higienę jamy ustnej , gdyż zęby w tym okresie szczególnie narażone są na próchnicę. Ideałem by było, aby dziecku dobrze kojarzyło się mycie ząbków. Na początku, gdy niemowlę ma tylko kilka ząbków i nie potrafi ich samodzielnie myć , rodzice mogą zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę . Nakłada się ją na swój palec i czyści delikatnie ząbki , przy czym także masuje delikatnie dziąsła. Powinno być to przyjemne dla dziecka i nie powodować dyskomfortu, aby się nie zraziło do tej czynności. Dostępne są także pasty do zębów , które nie zawierają fluoru . Stworzone są z myślą o dzieciach, które nie potrafią jeszcze wypluwać . Gdy maluszek podrośnie możemy dać mu do rączki specjalną szczoteczkę , która wygląda jak gryzak.

Wiele mam poleca takie szczoteczki, gdyż pomagają też przy bolesnym ząbkowaniu . Starsze dzieci już z powodzeniem potrafią trzymać szczoteczkę , która kształtem przypomina dorosłą. Samo szczotkowanie nie zawsze jest idealne . Jednak dobrym sposobem jest mycie zębów gdy robi to mama lub tata albo wszyscy razem . Dzieci uwielbiają naśladować. Odpowiedni dobór szczoteczki dla dziecka i regularne mycie na pewno zaowocuje zdrowym uśmiechem. Pamiętajmy, że wszystko to jest ważniejsze i da nam więcej niż wszystkie anonse towarzyskie dla mężczyzn i kobiet razem wzięte.