Przed 1950 termin – taniec jazzowy, powstał z połączenia tańców afrykańskich, amerykańskich, ludowych z końca 1800 do połowy 1900. W latach 1950, taniec – nowoczesny jazz pojawił się na scenie. Swoje korzenia ma na Karaibach, ale wówczas jako tradycyjny taniec, miał zupełnie inny styl. Istnieje wiele różnych stylów tańca jazzowego, w których można znaleźć przynajmniej jeden element z tych wcześniejszych stylów.
Do 1950 roku, taniec jazzowy był częściej używany w odniesieniu do stepowania. To dlatego, stepowanie było jednym z najbardziej znanych form tanecznych z tamtej epoki i często wykonywane do muzyki jazzowej. Przez wiele lat, taniec jazzowy ewoluował i z niego narodziła się cała gama stylów. Wśród wielu popularnych form tańca jazzowego można było znaleźć Cakewalk, Charleston, Jitterbug, Boogie Woogie i Swing – wiele z jest nadal popularna także dziś. Po 1950 roku, współczesny taniec jazzowy zaczął się naprawdę rozwijać.
W tym okresie stwierdzono zwiększenie przewagi innych form muzyki rozrywkowej i tańca jazzowego. To wtedy ewoluował Broadway z nowym stylem gładkim, jako nierozerwalny element musicali, takich jak Chicago i kabaret. Te popularne musicale powstały na podstawie choreografii Boba Fosse’a, który był w dużej mierze odpowiedzialny za popularyzację tańca jazzowego. Z jego wpływów czerpał również choreograf Jack Cole, który jest dziś uważany za ojca tańca jazzowego.
Do dnia dzisiejszego, nowoczesny jazz jest kluczowym elementem teatru muzycznego. Nowoczesny jazz często wpływał na inne style tańca, takie jak balet, taniec współczesny i liryczny. Wciąż się dynamicznie rozwija, ponieważ czerpie z innych wpływów tanecznych. Sprawny tancerz jazzowy wymaga doskonałej techniki. Najlepsi tancerze tego stylu korzystają z baletu. Dla tancerza jazzowego najważniejsze są buty do tańca, które nazywane są butami jazzowymi. Zwykle mają one zamszową podeszwę, która ułatwia tancerzom wykonywanie obrotów i przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej przyczepności do podłoża. Z góry buty jazzowe są zazwyczaj wykonane z miękkiej skóry, która umożliwia tancerzom łatwo zginać kolana. Z biegiem czasu tak miękka skóra również ukształtuje się do kształtu stopy tancerza umożliwiając tancerzom uzyskiwać ich najlepsze, możliwe osiągi.