Jak dbać o kota?

0
263
Jak dbać o kota?

Miłośników kotów nie brakuje. Nie ma się temu co dziwić, bo są to naprawdę urocze zwierzęta. Nie da się jednak ukryć, że zwierzę to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Każdy właściciel kota powinien być odpowiedzialny. Zanim zdecydujemy się na zakup lub adopcję kota, koniecznie dowiedzmy się, jak należy o niego dbać. Warto także zakupić pewne przedmioty i akcesoria, które nam to ułatwią.

Postaw na wysokiej jakości karmę, miski i kuwetę

Najważniejsze jest zaspokojenie podstawowych potrzeb zwierzaka. Każdy kot potrzebuje bez wątpienia jeść i pić. Zwierzę musi także zaspokajać swoje potrzeby fizjologiczne. Wskazane jest więc zakupienie odpowiednich akcesoriów. Najważniejszy jest zakup dobrej jakościowo karmy. Pamiętajmy o tym, że zdecydowanie lepszym wyborem będzie karma mokra niż karma sucha. Dobrze byłoby zdawać sobie sprawę także z tego, iż zwierzę potrzebuje misek. Powinniśmy zapewnić kotu miskę na karmę mokrą oraz na wodę. Zarówno jedzenie, jak i woda powinny być podawane na świeżo. Dobrze byłoby mieć świadomość tego, że kot musi posiadać również odpowiednią kuwetę. Należy zapewnić mu także żwirek. W sklepach znajdziemy rozmaite rodzaje żwirku do kuwet. Wiele osób stawia na pelet, a także na żelowy żwirek. Warto byłoby kierować się przede wszystkim naszymi własnymi preferencjami. Nie ulega wątpliwości, że dobrze byłoby również obserwować zachowanie kota. Jeżeli nie smakuje mu karma, należy zastanowić się nad zakupieniem innej. Jeżeli mamy kota długowłosego, należy zapewnić kotu preparat odkłaczający, na przykład specjalną pastę.

O czym jeszcze właściciel kota pamiętać powinien?

Każdy, kto posiada kota, musi pamiętać również o zakupieniu mu zabawek. Zwierzę powinno mieć co najmniej kilka zabawek różnego rodzaju. Warto zastanowić się także nad zakupem jakiegoś domku dla kota. Zwierzę powinno posiadać również drapak. Nie ulega wątpliwości, że koty są zwierzętami, które wymagają regularnych wizyt u weterynarza. Raz w roku należy robić zwierzęciu morfologię krwi. Konieczne staje się również stosowanie preparatów na pchły, jeżeli zwierzę się z nimi boryka. Warto także zastanowić się nad tym, czy zwierzę będzie kastrowane czy też nie. Jeżeli nie zamierzamy hodowli, należy wykastrować lub wysterylizować zwierzaka. Oczywiście można zdecydować się na antykoncepcję, która w przypadku kotek może odnieść pożądany skutek. Pamiętajmy również o tym, że zwierzak potrzebuje przede wszystkim uwagi swojego opiekuna. Koniecznie więc należy poświęcić mu tak wiele czasu, jak tego potrzebuje.