Jak należy rozkładać sztućce i serwetki na stole?

0
376
serwetki

Pięknie zastawiony stół świadczy dobrze o gospodarzach domu. Ważne jest zatem odpowiednie rozłożenie sztućców i serwetek. Dodatkowe wzbogacenie naszego stołu skromnymi dekoracjami z pewnością wzbogaci całość estetyki. Dzięki temu nasz stół podkreśli wyjątkowość świątecznego obiadu, albo spotkania ze znajomymi.

Savoir-vivre przy stole – o czym należy pamiętać?

Savoir-vivre nie kończy się tylko i wyłącznie na znajomości i przestrzeganiu obowiązujących zwyczajów i reguł w danej grupie. To także sposób zachowania, który nie szkodzi dobremu samopoczuciu naszych gości. Zasady savoir-vivre pomagają zatem budować i utrzymywać ważne dla nas więzi, poprzez szacunek do drugiego człowieka. O tym jak ważne jest przestrzeganie zasad dobrego wychowania możemy przekonać się choćby przy stole.

Odpowiednie przygotowanie oraz nakrycie stołu przed ważnym przyjęciem to duże ułatwienie dla gospodarzy. Stosując się do kilku prostych zasad możemy poświęcić znacznie więcej cennego czasu naszym gościom. Musisz wiedzieć, że prawidłowe nakrycie stołu powoduje, że goście nie będą musieli zastanawiać się nad kwestią użycia odpowiednich sztućców przeznaczonych do konkretnej potrawy. Wystarczy, że sięgną po kolejny zestaw, który położysz przy ich talerzu. Na savoir-vivre składa się także dopasowany obrus i serwetki, które wzbogacą estetycznie całe spotkanie.

Serwetki – obowiązkowa i klasyczna ozdoba każdej uroczystości

Podczas każdej ważnej uroczystości nie może zabraknąć na naszym stole serwetek. Bywa jednak tak, że ich położenie może stanowić dla niektórych osób problem. Nie wszyscy wiemy, w jaki sposób należy je ułożyć, aby były w zasięgu ręki każdego naszego gościa, a przy tym wyglądały po prostu schludnie. Bez względu na to, czy zdecydowałaś się na ułożenie materiałowych, czy też papierowych serwetek, musisz pamiętać o odpowiednim dobraniu ich koloru. Ich barwa powinna być dopasowana do zastaw, które wybrałaś jako motyw przewodni.

Serwetki możesz ułożyć w wymyślne kształty, piramidki itp. Często jednak pójście w doskonale nam znajomym kierunku klasyki jest najlepszym wyjściem. Dlatego nie mając cierpliwości do wymyślnego składania serwetek dobrym pomysłem będzie złożenie ich w trójkąt i położenie pod sztućce, które znajdują się po lewej stronie naszych gości. Alternatywnie możesz je także zwinąć w rulon i przewiązać ozdobnym sznurkiem, wstążką lub też specjalną obrączką. Takie rozwiązanie będzie odpowiednie dla prostego nakrycia. Dzięki temu na Twoim stole zagości zwykła i prosta harmonia, która będzie wyglądać po prostu dobrze.