Jak wybrać dywan najlepszy dla nas?

0
308
Jak wybrać dywan najlepszy dla nas?

Dywan to ważny element wystroju. Podkreśla styl wnętrza, ociepla je, dodając przytulności, a zimą chroni stopy przed chłodną podłogą. W przeszłości w polskich domach najczęściej można było spotkać duże dywany, przykrywające całą podłogę lub jej zdecydowaną większość. Dziś sięgamy po mniejsze wersje i umieszczamy je w konkretnych punktach naszego mieszkania. Doceniamy również możliwość wydzielenia za pomocą dywanu stref w otwartym planie salonu łączonego z kuchnią. Co powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając dywan idealny do naszego wnętrza?

Materiał z jakiego dywan został wykonany

Na rynku możemy znaleźć zarówno dywany z naturalnych materiałów, jak i tworzyw sztucznych. Spośród tych pierwszych często wybierana jest wełna, która jest ciepła i miła w dotyku. Rozważając zakup dywanu wełnianego, trzeba wziąć pod uwagę, że nie będzie to najlepsza opcja, jeśli w domu mieszkają alergicy. Wełna sprzyja rozwojowi roztoczy, a tym samym może przyczyniać się do nasilenia nieprzyjemnych dolegliwości. Alternatywą może być drugi z naturalnych materiałów, czyli bawełna, która nie przyciąga kurzu. Wykonany z niej dywan jest najczęściej dość cienki i lekki, a co za tym idzie, nie sprawia kłopotów w przenoszeniu. Jest go też znacznie łatwiej wyprać niż ten wełniany. Jednocześnie zwiększa to niestety podatność na uszkodzenia, dlatego nie będzie nam służył przez lata umieszczony w jadalni, gdzie często przesuwa się po nim krzesła, ani w dziecięcym pokoju.

Wśród tworzyw sztucznych prym wiedzie polipropylen. Wykonane z niego dywany są trwałe i łatwo utrzymać je w czystości. Są także jednym z najlepszych wyborów dla alergików. Wśród polipropylenowych dywanów możemy dziś znaleźć nawet takie, które do złudzenia przypominają te tkane z naturalnych włókien. Nie ustępują im także pod względem miękkości.

Dywan płaski czy typu shaggy?

Wybór dywanu tkanego na płasko lub dywanu shaggy, czyli o dłuższym włosiu, najczęściej opieramy na różnicach wizualnych i naszych upodobaniach. Warto jednak przemyśleć kwestie praktyczne. Dywany o bardzo gęstym runie, a dodatkowo wysokim, trudniej jest dokładnie odkurzyć. Utrzymanie ich w czystości może być szczególnie uciążliwe, jeśli w domu są zwierzęta, pozostawiające sierść. Nie sprawdzą się także w przypadku małych dzieci. Między włosiem będą gubiły się klocki czy puzzle. Utrzymanie w czystości dywanów płaskich jest znacznie łatwiejsze i sprawdzi się w większości pomieszczeń, ale nie będą one wyglądy tak efektownie. Dlatego charakter dywanu powinien być dopasowany do rodzaju wnętrza i wygody mieszkańców.

Dywan a styl wnętrza

Najbezpieczniejszym i ponadczasowym wyborem są beżowe czy szare dywany, które sprawdzą się w niemal każdym wnętrzu. Nie zawsze jednak warto być zachowawczym w kwestii dodatków, ponieważ dobrze dobrany dywan może podkreślić i uzupełnić wystrój wnętrza lub je przełamać, zdecydowanie się wyróżniając. Za jego sprawą można także optycznie powiększyć pomieszczenie. Jeśli w niewielkim wnętrzu jest ciemna podłoga, a dodatkowo jest ono słabo oświetlone, jasny dywan będzie się wyraźnie odróżniał i odbijał światło, a pomieszczenie sprawi wrażenie większego.

W pomieszczeniach glamour sprawdzają się dywany shaggy o długim i lśniącym runie. Mogą stanowić także ciekawe dopełnienie nowoczesnych i eleganckich przestrzeni. Z kolei płaskie dywany doskonale prezentują się w połączeniu z wystrojem w stylu vintage, skandynawskim, rustykalnym czy boho. W dwóch pierwszych przypadkach najlepszym wyborem są stonowane odcienie. Możemy się zdecydować zarówno na gładki kolor, jak i na geometryczne wzory. Natomiast wnętrza rustykalne i boho świetnie dopełniają dywany o wzorach roślinnych.

Wielkość dywanu

Rozmiar dywanu ma również istotny wpływ na to, jak będzie się prezentował w pomieszczeniu i czy nie będzie zakłócał jego funkcjonalności. Zawsze powinien być położony w odległości około 50 cm od ściany, a 90 cm od drzwi, by nie utrudniał ich otwierania. W niewielkich salonach możemy zdecydować się na nieduże dywaniki, które położone przed kanapą będą chroniły stopy przed chłodem. Natomiast w większych salonach i jadalniach warto przyjąć zasadę, że na dywanie powinny zmieścić się wszystkie meble, czyli kanapa i stolik kawowy czy stół z krzesłami. Jednocześnie w pierwszym przypadku powinien być on z każdej strony większy o około 30 cm niż umeblowana przestrzeń, a w jadalni warto po każdej strony doliczyć po 120 cm, by swobodnie móc odsuwać krzesła bez uciążliwego podwijania się brzegów.