Jakie fatalne dla zdrowia skutki ma zażywanie tabletek na wzrost mięśni?

0
219
Jakie fatalne dla zdrowia skutki ma zażywanie tabletek na wzrost mięśni?

Tabletkami zwiększającymi masę mięśniową są sterydy anaboliczno – androgenne. Są one syntetycznymi środkami pochodnymi testosteronu produkowanego w nadnerczach i jądrach mężczyzny. Ich zdecydowanym plusem jest fakt, że oddziałują one na korę mózgową, zmniejszają zmęczenie, pobudzają ośrodek oddechowy czy przyśpieszają pracę serca. Z drugiej jednak strony mogą włączyć w naszym organizmie tzw. układ alarmowy, a to z kolei prowadzić może do przekroczenia granic fizjologicznych, a nawet śmierci.

Obecnie istnieje bardzo duże zainteresowanie środkami dopingującymi, gdyż ludziom zależy na szybkim wzroście masy mięśniowej. Jednakże warto wiedzieć, że ten sam cel można osiągnąć bez trucia organizmu chemią zawartą w tabletkach. Wystarczy stosowanie właściwej diety ustalonej w porozumieniu z dietetykiem, duża aktywność fizyczna i dopiero wtedy można wspomóc się np. białkiem w postaci tabletek. Jest to bezpieczniejsze od stosowania typowych leków dopingowych.

Dlaczego tabletki dopingowe są niebezpieczne?

Jak twierdzi wielu mężczyzn, po sterydach człowiek czuje się, jak po narkotykach. Jest bardzo pobudzony, co negatywnie odbija się na jego zdrowiu psychicznym. Gdy mężczyzna stosuje sterydy przez dłuższy czas, staje się nadpobudliwy i agresywny. Stosowanie tych środków jest powszechnie dozwolone w Polsce, ale otrzymać je można tylko w aptece i na receptę. W praktyce, duża grupa ludzi sprzedaje je nielegalnie, za co grozić może nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Zwiększona masa mięśniowa? – Owszem! Ale jakie są tego skutki?

Przede wszystkim, zwiększa się ciśnienie we krwi, a to powoduje bóle głowy, pogorszenie wzroku, zawał serca, udar mózgu czy niewydolność nerek. Serce takiej osoby jest bardzo obciążone, ponieważ masa sportowca zbyt szybko się zwiększa, a krew staje się zbyt gęsta, by móc swobodnie przepływać przez naczynia krwionośne.
Innym skutkiem ubocznym są zmiany hormonalne. Nasz organizm nie jest przyzwyczajony do przyjmowania sztucznych hormonów, tak więc gdy je otrzymuje, przestaje produkować hormony gonadropowe, przez co mężczyźni mają wówczas problemy z czynnością jąder, wzwodem, wytryskiem i popędem seksualnym.

Mężczyźni z reguły bywają agresywniejsi od kobiet dzięki obecnemu testosteronowi, jednak przez stosowanie dopingu stają się oni nienaturalnie pobudzeni, a to z kolei może doprowadzić nawet do depresji.

Innym ze skutków, potwierdzonym doświadczeniem jest uszkodzenie tkani łącznej. Mięśnie młodych sportowców nie są jeszcze przyzwyczajone do szybkiego wzrostu tkanki mięśniowej, dlatego w tym wypadku zalecane jest co najmniej dwuletnie przygotowanie mięśni przed zastosowaniem jakichkolwiek środków.

Czy istnieją korzyści z przyjmowania sterydów?

Owszem, zwiększa się masa mięśniowa, siła, a tłuszcze spalane są bardzo szybko. Co więcej, zaobserwowano podwyższony stan kortyzolu, hormonu stresu, dzięki czemu sportowcy są bardziej wytrzymali podczas ciężkiego treningu, a dzięki zwiększonej syntezie białka, odpoczynek po treningu jest dużo krótszy.

Jak widać, wspomaganie się tabletkami dopingującymi ma swoje plusy i minusy, jednakże należy pamiętać, że długotrwałe stosowanie doprowadzić może nawet do śmierci, a z kolei odstawienie środków spowoduje, że wszystkie dotychczas zauważone zalety znikną. Warto więc aplikować witaminy, minerały i nastawić się na długą, ciężką pracę, a wtedy bez chemicznych wspomagaczy będziemy mogli osiągnąć wyznaczone cele.