Jakie są rodzaje wózków widłowych?

0
403

Są istotnym elementem pracy w magazynach. Ich budowa nie jest skomplikowana. Wielu z nas marzyło, żeby móc jednym z nich pojeździć. Wózki widłowe – niezbędne narzędzia pracy magazynierów.

Dzięki olbrzymiemu rozrostowi handlu oraz logistyki rynek wózków widłowych wszedł w swój złoty wiek. Nic w tym dziwnego – w Polsce powstaje coraz więcej magazynów, w których znajdują one swoje zastosowanie. Wózki widłowe służą przede wszystkim do typowo magazynowego transportu palet z towarem różnego typu. Poza magazynami urządzenia te znajdują swoje zastosowanie również w takich miejscach jak:

  • skład celny,
  • wielkie sklepy dyskontowe,
  • porty,
  • place budowy,
  • tartaki,
  • hurtownie, i in.

Mnogość miejsc, w których się sprawdzają, rośnie w miarę potrzeb ich posiadaczy. Zanim jednak ktokolwiek zdecyduje się na zakup jednego z nich, powinien zapoznać się z klasyfikacją sporządzoną na dwóch polach – ze względu na napęd wózka oraz ze względu na jego możliwości i funkcje transportowe.

Podział ze względu na napęd

Kryterium to odnosi się do napędu, w jaki został wyposażony wózek widłowy. W jego rozumieniu maszyny te możemy podzielić na:

a) SPALINOWE – w których paliwem okazuję się być gaz albo olej napędowy. Warto jednak pamiętać, że tego typu wózków używa się wyłącznie w magazynach otwartych (zewnętrznych), ponieważ wytwarzają one szkodliwe dla zdrowia ludzi spaliny.

b) ELEKTRYCZNE – są małe i całkowicie bezpieczne podczas prac w magazynach zamkniętych. Działają dzięki akumulatorom, które co jakiś czas należy ładować.

c) GAZOWE – można ich używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ta pierwsza kwestia wymaga jednak zainstalowania odpowiedniego filtra, który nie pozwoli spalinom na wydobywanie się. Jak sama nazwa wskazuje – wózki te wykorzystują gaz pochodzący z butli LPG.

Podział ze względu na zastosowanie

To kryterium dzieli wózki widłowe na rodzaje odnoszące się do ich funkcji oraz zastosowania. Można zatem podzielić je na:

a) PODNOŚNIKOWE – które posiadają dodatkową funkcję podnoszenia towaru na stosunkowo duże wysokości. Wózki tego typu charakteryzują się dużym udźwigiem.

b) NAŁADOWNE – które są przeznaczone w zasadzie wyłącznie do transportu towarów w poziomie. Nie posiadają żadnych dodatkowych funkcji, dlatego stanowią jedną z podstawowych odmian wózków widłowych.

c) BOCZNE – które wyposażone są w specjalny system umożliwiający transportowanie ładunków nienormatywnych – o większych rozmiarach i wadze.

d) SKRĘTNE – które są mniejsze i bardziej poręczne. Wykorzystuje się je głównie w małych pomieszczeniach, gdzie precyzja i umiejętności obrotowe są w cenie.

A to tylko cztery z wielu rodzajów wózków klasyfikowanych ze względu na funkcje i zastosowanie. Rynek wózków widłowych pędzi naprzód, wyszukując coraz to nowsze rozwiązania pozwalające korzystać z wózków w najtrudniejszych przypadkach. Warto być na bieżąco i zaznajamiać się z nowinkami.