Za bezpieczeństwo pracowników na placu budowy lub też innym miejscu, odpowiada pracodawca. Osoba ta powinna zatem zadbać o odpowiednie wyposażenie podlegających sobie osób, aby mogły one bezpiecznie wykonywać swoją pracę. Do takiego niezbędnego wyposażenia zaliczamy buty, odblaskową kamizelkę, rękawice oraz kask ochronny. To właśnie kaski ochronne są najważniejsze, dlatego ich noszenie jest tak rygorystycznie przestrzegane na placu każdej budowy.
Wybór odpowiedniego kasku ochronnego
Kaski ochronne są podstawowym środkiem ochrony osobistej. Ich noszenie chroni naszą głowę przed nagłymi uderzeniami i spadającymi przedmiotami, o które akurat na budowie nie jest trudno. Jako pracodawca powinieneś wiedzieć w jaki sposób wybrać odpowiedni kask dla swoich pracowników. Przed zakupem takiego kasku ochronnego musisz zwrócić uwagę na jego zgodność z wymaganymi normami bezpieczeństwa. Jeśli taki hełm ich nie posiada – to zrezygnuj z jego zakupu. Pamiętaj, że bezpieczeństwo ludzi, którzy dla Ciebie pracują jest najważniejsze!
Kaski ochronne powinny być także wygodne, dzięki temu pracownik będzie mógł swobodnie wykonywać swoją pracę. Użytkownik kasku ochronnego spędzi w nim około 8 godzin – zadbaj zatem o to, aby był on dopasowany do głowy danej osoby i nigdzie jej nie uwierał. Oprócz tego kaski ochronne powinny być wytrzymałe. Ważne jest zatem, abyś przed jego zakupem upewnił się, czy spełnia on tę cechę. Kask z odpowiedniego tworzywa – posiadający profile, żłobienia i rowki – w przypadku nagłego uderzenia absorbuje energię i siłę działającą na głowę.
Kaski ochronne, a dostępne kolory
Najważniejszą funkcją kasków ochronnych jest bez wątpienia ich funkcja ochronna. Warto jednak zdać sobie z tego sprawę, że również kolor kasku może mieć znaczenie. W Polsce przyjęło się, że kolor kasku odpowiada randze poszczególnych pracowników na budowie. Należy jednak pamiętać, że obecnie w prawie polskim nie istnieją przepisy regulujące tę zasadę – warto więc ją usankcjonować poprzez wewnętrzny regulamin naszej budowy lub firmy.
Zazwyczaj przyjmuje się, że żółty kask (spotykany najczęściej na budowie) noszą pracownicy fizyczni. Z kolei kask szary nie jest przyporządkowany do żadnego stanowiska. Dalej może wyglądać to następująco:
- Biały – inżynierowie, inspektorzy, kierownicy;
- Czerwony – praktykanci i goście budowy;
- Pomarańczowy – geodeci;
- Niebieski – energetycy, elektrycy lub operatorzy maszyn (są to osoby wykonujące zadania specjalne);
- Zielony – pracownicy BHP;
- Czarny – architekt.
Jak zatem widać wprowadzenie do swojego wewnętrznego regulaminu takiego podziału, może znacząco ułatwić pracę na budowie. Kolory pomogą nam dostrzec pracownika konkretnego stanowiska ze znacznej odległości.