Kawa – jej plusy jak i minusy

0
971

Naukowcy od wielu lat prześcigają się w sposobach na udowodnienie całemu światu, iż to właśnie ich odkrycia są tymi jedynymi – najwłaściwszymi. Takim sposobem wciąż obserwujemy walkę dwóch mocno obstających przy swoich prawdach stanowisk – zwolenników i przeciwników picia kawy. Można jednak odnieść wrażenie, iż na fanach tego napoju wciąż zmieniające się wyniki tych badań nie robią żadnego wrażenia – kto kawę lubi ten pić ją będzie niezależnie od tego co powiedzą naukowcy. Warto jednak przyjrzeć się odkryciom tych, którzy przed kawą ostrzegają.

Relaks filiżanką kawy

Po pierwsze – nie każdy może sobie pozwolić na relaks z filiżanką tego aromatycznego napoju. Powinny jej bowiem unikać kobiety w ciąży, dzieci oraz młodzież. Maturzyści czy studenci zamiast wypijać kubek za kubkiem powinni spróbować jeść więcej orzechów i słodkich owoców. Pobudzająco działają również gęste owocowe koktajle – na przykład bananowo – szpinakowy. Pojawiają się głosy, iż zbyt częste spożywanie kawy może również doprowadzić do pojawienia się niebezpiecznych, nowotworowych zmian w trzustce oraz pęcherzu. Kawa wpływa dość znacznie na zwiększenie wydzielania kwasu solnego w żołądku przez co powinny jej unikać osoby cierpiące na choroby trzustki, dwunastnicy oraz wrzody żołądka. Kawa dość mocno podnosi poziom cholesterolu, może również znacząco zaszkodzić pacjentom cierpiącym na nadciśnienie oraz chorobę wieńcową  -szczególnie tą zaawansowaną.

Wypłukiwanie wapnia z organizmu

Pamiętajmy również, iż kawa wypłukuje wapń z organizmu przez co może przyczynić się do wystąpienia osteoporozy lub pogorszyć stan pacjentów już na nią cierpiących. Zdarza się również, iż to za jej sprawą cierpimy na nerwowość, zawroty głowy lub powracającą bezsenność. Zanim więc sięgniemy po kolejną filiżankę kawy warto rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. Są inne, zdrowsze sposoby by przywrócić aktywność i energię naszemu organizmowi. Zamiast pić kawę warto więc wykupić karnet na siłownię, basen lub zorganizować rowerową wycieczkę za miasto. Szybko docenimy zalety zmiany stylu naszego życia.