Kilka słów o sztuce ludowej

0
273
Kilka słów o sztuce ludowej

Rękodzielnictwo ludowe cieszy się obecnie coraz większą popularnością. Która z Pań nie posiada barwnej biżuterii w charakterze etnicznym? Bogato zdobione stroje ludowe są charakterystyczną cechą dla takich regionów jak Podhale, Śląsk czy Kaszuby. Stroje damskie najczęściej składają się z długiej, wielobarwnej spódnicy, białej koszuli i haftowanego bądź wyszywanego i przylegającego do ciała gorsetu. Oprócz tego różnego rodzaju korale, naszyjniki, kolczyki oraz ozdoby na włosy.

Męskie wersje stroju to przede wszystkim koszule, spodnie, wysokie buty, w przypadku Podhalan kierpce, kapelusz, kamizelka, czasami ozdobna sprzączka.
Stroje ludowe można nabyć w małych sklepikach albo w domowych warsztatach. Szycie ubiorów regionalnych należy do tradycji oraz historii wielu miejsc, wykonywane są one przez krawcowe na miarę, a zatem są indywidualnie dopasowywane do właściciela.

Innym równie ciekawym tematem jest biżuteria regionalna. Najczęściej wykonywana była z metalu, bursztynu oraz koralu, czasami ceramiki. Dobór materiału zależał od dostępności danego surowca na konkretnym terenie. Na Podhalu królowały wyroby z metali, na Śląsku najbardziej popularny był koral i metale, a na terenie Pomorza przede wszystkim stosowano bursztyn.

Tworzeniem rekodzieła o charakterze regionalnym zajmują się twórcy ludowi. Na ogół nie posiadają oni specjalistycznego wykształcenia, lecz swoją pracę opierają na doświadczeniu jakie zdobywali przez lata, a także na wiedzy przekazanej im przez innych mistrzów w danym fachu oraz przodków. Obecnie przy ośrodkach kulturalnych, takie jak Domy Ludowe oraz Miejskie Domy Kultury powstaje coraz więcej zajęć warsztatowych oraz kółek, gdzie można nauczyć się szyć stroje regionalne, wyrabiać naczynia ceramiczne, tworzyć biżuterię, haftować oraz wyszywać. Działanie te mają na celu wzbudzenie zainteresowania młodzieży kulturą oraz tradycją regionu, w którym się znajdują, a także kultywowanie zawodów, które aktualnie powoli przechodzą do lamusa.

Rękodzielnictwo ludowe aktualnie przeżywa swój renesans, ponieważ w modzie jest zdrowy tryb życia, powrót do korzeni, a także kultywowanie tradycji. Z tego też powodu przedmioty ceramiczne, biżuteria czy stroje ludowe są rozchwytywane na wielką skalę.