Które profesjonalne środki ochrony roślin warto stosować?

0
256
hamuje rozwój chwastów

Środki ochrony roślin są obecnie niezbędnym elementem każdego gospodarstwa rolniczego. Nowoczesne preparaty nie tylko chronią uprawy przed destrukcyjnym działaniem czynników zewnętrznych, taki jak owady, grzyby czy chwasty, ale również zapewniają obfite plony. W dobie publicznej debaty na temat ekologii nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że nie wpływają one negatywnie na jakość uprawianych roślin ani na środowisko. Które z profesjonalnych środków ochrony roślin warto stosować? Poniżej znajduje się kilka propozycji.

Profesjonalne środki owadobójcze

Lista popularnych insektycydów jest długa, ale niektóre z nich od lat cieszą się rosnącą popularnością i zaufaniem wśród rolników. Wysoka jakość, dobry skład i brak negatywnych skutków ich używania stanowią ich największe walory. Jednym z nich jest na przykład Sivanto Energy, czyli insektycyd w formie koncentratu, który przyrządza się w emulsji wodnej. Jest tworzony z myślą o stosowaniu z użyciem samobieżnych lub też ciągnikowych opryskiwaczy polowych, a z kolei w roślinie działa systemicznie i powierzchniowo. Stosuje się go przede wszystkim do ochrony rzepaku ozimego i jarego w celu ochrony przed wiosennymi szkodnikami. Równie popularny jest preparat Foretelitic Warzywa, który hamuje rozwój nicieni glebowych, czy też Movento 10SC, który zwalcza mszyce, przędziorki, roztocza truskawkowca i wiele innych insektów.

Profesjonalne herbicydy

Zadaniem herbicydów jest ochrona uprawianych roślin przez destrukcyjnym działaniem chwastów. Do znanych środków tego rodzaju należy między innymi stosowany nalistnie Incelo, który hamuje rozwój chwastów. Już po kilku dniach od zastosowania zaczyna się ich stopniowe obumieranie, a w ciągu kilku tygodni zostają unieszkodliwione.

Activus 400SC z pendimetaliną to z kolei profesjonalny środek, którego celem jest zwalczanie komosy białej, tobołków polnych i innych chwastów jedno oraz dwuliściennych. Agil S 100 EC jest środkiem chwastobójczym o działaniu układowym. Jest to koncentrat do sporządzenia w emulsji wodnej, a jego stosowanie jest bardzo powszechne w przypadku buraków cukrowych, rzepaku, kapusty, fasoli, cebuli i wielu innych.

Profesjonalne środki grzybobójcze

Środki grzybobójcze, zwane również fungicydami, mają na celu niwelowanie destrukcyjnego działania grzybów na uprawiane rośliny. Wśród popularnych preparatów tego rodzaju znajdują się między innymi Aliette 80 WG firmy Bayer, który jest powszechnie stosowany do zwalczania mączniaka rzekomego oraz zgnilizny pierścieniowej w przypadku podstawy pnia jabłoni. W związku z tym preparat ten bardzo często stosowany jest w sadach. Altima 500 SC to fungicyd stosowany, aby zapobiegać zarazie ziemniaka oraz mączniakowi rzekomemu cebuli. Jego działanie jest zapobiegawcze i powierzchniowe, a środek używany jest przez samobieżne lub ciągnikowe opryskiwacze.