Nieudolne finansowanie nieruchomości przez państwo

0
372

Nieudolne finansowanie nieruchomości przez państwo

Pamiętacie obietnicę rządową z ostatnich lat kiedy to obiecano ludziom pojawienie się miliona nowych mieszkań, jakie niby mają być dostępne dla każdego, a więc ich cena ma być dużo niższa niż jest obecnie? W tej kwestii zrobiono niewiele. Owszem, nowych mieszkań na rynku dzisiaj naprawdę nie brakuje. Co z tego jednak skoro ich ceny dla większości ludzi są zabójcze, a nie każdy ma ochotę brać ogromny kredyt na 30 lat i żenić się z bankiem. O nieudolności naszego państwa w tej kwestii najlepiej świadczą dane statystyczne. Miało być milion mieszkań w krótkim czasie. Okazuje się jednak, że w ciągu ostatnich 20 lat tych mieszkań pojawiło się około 2.5 miliona. Co jednak gorsze większość z nich powstała z prywatnej inicjatywy. W tym czasie tylko około 300 tysięcy mieszkań było w jakikolwiek sposób dofinansowanych przez państwo. Wydano na ten cel łącznie około 19 miliardów złotych. Kwota wydaje się na pierwszy rzut oka duża, ale w perspektywie upływu 20 lat jest to dosłownie nic.

Nowy program wspiera nowe nieruchomości

Dość niezrozumiałe jest do tego działanie naszego rządu w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pojawił się bowiem program Mieszkanie dla Młodych, który miał dać szansę pozyskania mieszkania na kredyt ludziom młodym, osobom mającym największe problemy finansowe. Okazuje się jednak, że program wspiera tak naprawdę deweloperów. W tym roku nie wykorzystano jeszcze nawet połowy przeznaczonych na ten cel środków w budżecie. Oznacza to marne zainteresowanie programem z tego powodu, że wolno z niego skorzystać tylko kupując mieszkania nowe. Przy nowych nieruchomościach za małe mieszkanie trzeba zapłacić majątek, o wiele więcej niż za podobne mieszkanie na rynku wtórnym.

Brak reakcji w sprawie kredytów

Nie ma także żadnej reakcji państwa na ostatnie doniesienia związane z kredytami mieszkaniowym. W ciągu najbliższych lat wzrośnie wysokość wymaganego wkładu własnego przy zakupie mieszkania na kredyt z obecnych 5% do nawet 20. W efekcie zdecydowana większość młodych ludzi utraci jakąkolwiek nadzieję na zakup swojego mieszkania. Na pewno byłoby to łatwiej zaakceptować, gdyby z kredytu można było skorzystać na zakup mieszkania z rynku wtórnego w programie MdM, ale na to nie ma raczej co liczyć. Państwo jak widać woli wspierać deweloperów, niż młodych ludzi, którzy nie mogą zakładać własnych rodzin.