Nowy trend na rynku Europejskim – stare mury i piękne wnętrze
O tym jak pięknie może wyglądać połączenie tradycji z nowoczesnością przekonują się mieszkańcy Zachodniej Europy. Natomiast w Polsce jest to nadal niszowe zjawisko na rynku.
Luksusowe kamienice
Według oceny Lion’s Bank apartamenty w odrestaurowanych kamienicach w centrum starówek cieszą się coraz większym gronem zwolenników. Można zaobserwować astronomiczne wręcz ceny mieszkań ponieważ koszty renowacji przekraczają wartość budowy nowych obiektów. O ile nowoczesne apartamentowce kojarzą się przede wszystkim z ekskluzywnymi realizacjami deweloperskimi to urokliwa kamienica oznacza brak udogodnień takich jak winda, basen czy podziemny parking. Jednak na rynku pojawiają się architektoniczne perełki które znajdują się największych miastach Polski takich jak Gdańsk, Warszawa, Poznań, Wrocław czy Kraków.
Mieszkania dla elity
Najczęściej mieszkania w odrestaurowanych kamienicach są kupowane przez właścicieli mieszkających w podmiejskich rezydencjach. Pozwala to im zaoszczędzić czas w tygodniu a podmiejski dom zostaje przekwalifikowany na weekendową ostoję. Taki trend w Polsce widoczny jest od niedawna. Szukanie przez zamożnych klientów odrestaurowanych mieszkań w centrum miasta sięga nie więcej niż dekady. Wciąż jednak nie jest to tak popularne jak we Wiedniu czy Paryżu. Natomiast za wcześnie dywagować czy w Polsce odrestaurowywanie starych kamienic stanie się dochodową inwestycją.
Problematyczne odnawianie
W Polsce mała liczba odnowionych kamienic może być konsekwencją skomplikowanego procesu inwestycyjnego w tym zawiłej sytuacji prawnej nieruchomości znajdujących się w centrach miast. Proces od momentu rozpoczęcia do zakończenia inwestycji trwa od 5 do 6 lat i jest dwukrotnie dłuższy niż budowa nowego domu począwszy od zakupu działki po zakończenie dachu. Ma to także odbicie w kosztach, które w przypadku starych kamienic są od 50 procent do nawet 100 procent wyższe niż budowa nowego budynku wysokiej jakości na działce w podobnej okolicy.