Prawo jazdy kategorii B a motocykl

0
257
Prawo jazdy kategorii B a motocykl

Transformacja przepisów sfinalizowana kilka lat temu ofiarowała kierowcom posiadającym kategorię B od przynajmniej trzech lat sposobność kierowania też jednośladami do 125cm3. Zapewne z tych wieści uradują się posiadacze niewielkich motorów o objętości pięćdziesiąt cm sześciennych lub niższej, jacy stękają na niedobór siły oraz dynamiczności swoich wehikułów.

Wybierając nasz nowy jednoślad powinno się odnieść uwagę, czy będzie to motocykl, bądź skuter. Te początkowe posiadają ręczną skrzynię biegów, a drugie głównie mechaniczną (jak motory 50cm3, chociaż i tutaj zdarzają się pojedyncze egzemplarze ze przekładniami ręcznymi). Skutery 125 to już jednakże w sumie inna historia, aniżeli tak zwane „pięćdziesiątki”. Przyspieszenie jest o wiele lepsze, szybkość maksymalna wyższa, a także nie jesteśmy już okrojeni szybkością maksymalną wynoszącą 45km/h. Należałoby rozważyć nabycie tego rodzaju maszyny, jeśli mieszkamy w wielkim mieście i pokonujemy każdego dnia w jego terenie spore odległości. Tego typu wehikuł to idealna możliwość szybkiego przedarcia się przez komunalną dżunglę i ominięcia wszelkich zatorów drogowych, a gdy droga bywa pusta – uzyskania lepszych prędkości.

Skuter na b, jak także skuter o objętości 125cm3, sprawdzi się także na krótkich pozamiejskich trasach. Te machiny umieją osiągnąć szybkości maksymalne nawet ponad 100km/h, a jazda po płaskim terenie bez wrogiego wiatru przez kilkanaście kilometrów ze średnią 80-90km/h bywa całkowicie realna. Dzięki tym właściwościom, jesteśmy w stanie także z powodzeniem korzystać z tego rodzaju machiny mieszkając nawet kilkanaście kilometrów od miasta, w którym pracujemy. Po wyjechaniu z terenu zabudowanego, na szosach o szybkości maksymalnej do 90 lub 100km/h wcale nie będziemy zawalidrogami. Zapewnia to nam dwojaką korzyść: ewentualność dojeżdżania z domu do miasta, a w mieście ewentualność sprawnego omijania korków. Wszystko jednym i tym samym pojazdem, na jaki w dodatku nie powinniśmy posiadać żadnych dodatkowych uprawnień, poza kategorią prawa jazdy B posiadaną od więcej niż trzech lat.