Wymagania dotyczące placów zabaw dla dzieci

0
242
Wymagania dotyczące placów zabaw dla dzieci

Plac zabaw musi być na bardzo dobrym poziomie. Z tego też powodu nie należy wybierać pierwszego lepszego rozwiązania z brzegu. To może powodować wiele trudności. Jedną z nich jest fakt, że takie zabawy są zwyczajnie niebezpieczne. Źle dobrane urządzenia powodują, że dzieci mogą stracić równowagę i spaść co może skończyć się bardzo tragicznie.

Zwróć uwagę na stosowne certyfikaty

Żeby plac zabaw był bezpieczny i by można tam było bez obaw puścić dziecko, należy zwrócić uwagę na oznaczania. Sprzęty na placu zabaw powinny spełniać wysokie standardy i być zgodne z europejskimi certyfikatami. Tylko w ten sposób zyskamy gwarancję, że zabawa jest w pełni bezpieczna i komfortowa. To bardzo duże udogodnienie dla najmłodszych, ale również dla rodziców, którzy dzięki temu zyskują pewność, że dzieci mogą się swobodnie bawić a co dzień i że nic im nie zagraża. Na rynku jest bardzo wielu producentów placów zabaw, ale niestety, nie wszyscy tworzą sprzęty dobrej jakości, które wytrzymują cale lata. Część z nich jest bardzo złej jakości i można z nich korzystać jedynie przez jeden czy dwa sezony, ale i tak jest to obarczone ryzykiem, bo sprzęty bardzo szybko się niszczą, pękają. To może powodować sporo problemów, a w najgorszym razie dziecko może spaść, a to sytuacja do której absolutnie nie wolno dopuścić. Lepiej więc dmuchać na zimne i zainwestować w dobry plac zabaw, z którego będzie można korzystać bez stresu, że urządzenia nie wytrzymają obciążenia i pękną.

Plac zabaw powinien być kolorowy

Oczywiście bezpieczeństwo i odpowiednie normy jakości to jedno, ale z drugiej strony plac zabaw powinien być przede wszystkim kolorowy, bo to pobudza dziecięca wyobraźnię. Maluchy potrzebują bodźców, by się rozwijać, a kolorowe elementy, oryginalne sprzęty dają ku temu ogromne możliwości. Dobrze więc wziąć takie rzeczy pod uwagę przy wyborze odpowiedniego miejsca do zabaw. Na szczęście producenci tego typu obiektów wysoko stawiają poprzeczkę. Produkowane obecnie place zabaw są bardzo dobrej jakości, a do tego wyglądają bardzo efektownie. Nie niszczą się, są odporne na działanie czynników atmosferycznych, wytrzymują cale lata. Dzieci mają do dyspozycji nie tylko typowe huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie, ale również bujaczki, piramidy linowe, przeplotnie, ścianki wspinaczkowe i wiele innych elementów. To powoduje, że dzieci mogą się wszechstronnie rozwijać praktycznie pod każdym względem – ruchowym, społecznym czy też umysłowym, Stąd też warto zabierać maluchy w takie właśnie miejsca.