Wymiany nieruchomości – dlaczego nie są popularne?

0
820

Wymiany nieruchomości – dlaczego nie są popularne?

Niewiele się o tym mówi, ale w Polsce istnieje pojęcie zamiany jeśli chodzi o transakcje na rynku nieruchomości. W przypadku sektora prywatnego do tego typu transakcji dochodzi jednak bardzo rzadko. Przedstawiciele portalu otoDom, jednego z potentatów jeśli chodzi o internetowe oferty sprzedaży mieszkań, wielokrotnie potrafią sobie przypomnieć większość tego typu ofert obecnych na portalu, co jednoznacznie świadczy o tym, jak mało popularne są to transakcje. Jakie oferty zamiany pojawiają się najczęściej?

Zamiana na mniejsze lub większe

Przede wszystkim osoby decydujące się na zamianę swojego mieszkania chcą dostać w zamian mieszkanie większe lub mniejsze w tym samym mieście lub jego bliskiej okolicy. Zamiana na większe mieszkanie to często powiększenie się rodziny. Z kolei w przypadku zamiany na mniejsze mieszkanie ludzie robią to z przymusu, gdy nie stać ich na utrzymanie obecnego metrażu. Warto tutaj wspomnieć o tym, że zamieniając się z mieszkania tańszego na droższe będzie trzeba dopłacić. Z kolei przenosząc się z mieszkania droższego na tańsze powinniśmy ubiegać się o odpowiednie pieniądze od drugiej strony, z którą to dokonujemy zamiany. Zdarzają się także oferty zamiany na mieszkania położone bliżej wojewódzkich stolic, co podyktowane jest najczęściej poszukiwaniem lepszej pracy. Bardzo rzadko zdarzają się z kolei oferty zamiany mieszkania w bloku na dom jednorodzinny, bądź tez odwrotnie. Dlaczego tak rzadko pojawiają się w ogóle oferty zamiany?

Skojarzenie stron bardzo trudne

W przypadku mieszkań bowiem skojarzenie dwóch stron jest tutaj bardzo trudne. Jeśli ktoś chce zamienić swoje mieszkanie na inne to musi znaleźć na rynku osobę, która dysponuje mieszkaniem spełniającym odpowiednie warunki, a do tego chce zamienić się na mieszkanie, które osoba proponująca zamianę posiada. Biorąc pod uwagę fakt, że niewiele osób w ogóle rozważa zamianę, to naprawdę znalezienie kogoś takiego w wielu przypadkach może graniczyć z cudem. Ciężko stwierdzić także ile takich transakcji faktycznie udaje się wykonać.