Wysoka i niska ścianka kolankowa

0
1030

W budowanym domach można decydować się na różne typy ścianki kolankowej. Obecnie znacznie bardziej popularnymi rozwiązaniami jest budowania domów mających charakter parterowy. Takie domy są niższe a jednocześnie przysadziste. Jednak wybranie optymalnego rozwiązania w zakresie ścianki kolankowej wymaga przede wszystkim dopasowania takich rozwiązań do rozmiarów posiadanej działki.

Przy działkach nie pozwalających na bardzo dużą rozbudowę domu wszerz znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zbudowanie domu z piętrami czy postawienie na dobudowanie poddasza użytkowego. Jeśli przy takich projektach domu postawi się na wysokie ścianki kolankowe można uzyskać korzyści w postaci zyskania znacznie więcej przestrzeni użytkowej na piętrach. Oczywiście przy decydowaniu się na zmiany konstrukcji dachu, czyli podniesienie dachu trzeba liczyć się z tym, że musi to być zgodne z przepisami budowanymi.

W tym względzie zmiana zarówno nachylenia dachu, jak też jego podniesienie będzie musiało być zgodne z planami przestrzennymi i warunkami zabudowy. Jednak warto brać pod uwagę, że zastosowanie ścianki kolankowej mającej półtora metra pozwala na zwiększenie powierzchni mieszkalnej poddasza nawet od jedną trzecią.