Dobre pasze dla koni, a ich prawidłowe żywienie

0
441
pasze dla koni

Dieta to główne źródło energii dla konia, dlatego powinna być ona bogata w węglowodany strukturalne oraz niestrukturalne. Do tych pierwszych zaliczamy włókna dostarczane w paszach objętościowych. Z kolei do węglowodanów niestrukturalnych zaliczamy przede wszystkim zboża.

Właściwe żywienie konia na tym jednak się nie kończy. Zwierzę powinno regularnie otrzymywać dobre pasze dla koni, siano i inne składniki dostosowane do rasy i tego czy jest to koń hodowlany, rekreacyjny, czy sportowy. Na co zwracać uwagę przy wyborze tych rzeczy? I co jeszcze powinno znaleźć się w diecie konia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Co powinno znaleźć się w diecie konia?

Dieta konia nie ogranicza się wyłącznie do węglowodanów. Owszem, są one ważne, jednak nie mogą stanowić jedynego elementu diety. Do prawidłowego rozwoju organizmu konia kluczowe są również tłuszcze lub oleje, które stanowią około 10% diety, a także rozkładające się na aminokwasy białka, które stanowią jednocześnie materiał budulcowy. Składnik ten dostarczany jest koniom przeważnie w kupionej paszy.

Oprócz tego w diecie konia znaleźć powinny się witaminy, które uzupełnia się odpowiednio dobraną suplementacją. Wyjątek stanowi tu sytuacja, w której koń pasie się na trawie – wówczas dodatkowe witaminy nie zawsze są konieczne. Ostatnim składnikiem są minerały, które podaje się w niewielkiej ilości. Najważniejsze z nich to: wapń, magnez, fosfor, żelazo oraz miedź. Minerały te pełnią funkcje budulcowe dla kości i zębów (fosfor i wapń, które podaje się w proporcji odi 3:1 do 1:1). Z kolei żelazo jest kluczowe dla przenoszenia tlenu z krwi do komórek organizmu.

W tym wszystkim nie wolno oczywiście zapominać o stałym dostępie do wody, która jest podstawą diety dla każdego żywego organizmu. Dodatkowo koń powinien mieć przez cały czas siano w paśniku.

Dobre pasze dla koni jako uzupełnienie najważniejszych składników odżywczych

Siano i trawa stanowią najważniejsze składniki diety konia. Nie uzupełniają one jednak wszystkich, wymaganych dla tego organizmu składników odżywczych. Dlatego właściciele zwierząt uzupełniają je paszami dla koni, które bogate są w naturalne witaminy, minerały oraz aminokwasy egzogenne i zioła. Dzięki temu zapotrzebowanie energetyczne jest w pełni pokrywane.

Dobrą paszę dla koni nie jest jednak tak łatwo znaleźć. Jeśli szukasz takiej, która zostanie dostosowana do indywidualnych potrzeb zwierzaka, to warto kupić ją od Marstall, gdzie znajdują się najlepsze produkty w atrakcyjnej cenie. Kupisz tam m.in. bezzbożowe pasze dla koni wrzodowych, paszę na przyrost mięśni oraz pozostałe, dobre produkty dla konia.